Φόρτωση Εκδηλώσεις

Ημερίδα │Βιωματικά εργαστήρια για μαθητές/μαθήτριες και σεμινάριο για γονείς σε συνεργασία με την Παγκύπρια Συνομοσπονδία Ομοσπονδιών Συνδέσμων Γονέων

Εργαστήριο για μαθητές: Εκμάθηση Εργαλείων και Ανάπτυξη Γνώσεων στα πεδία της Τεχνολογίας, της Υγείας, της Νομικής και της Αρχιτεκτονικής.

Σεμινάριο για γονείς: Διασφαλίζοντας το επιτυχημένο μέλλον των παιδιών μου. Εντοπισμός και ενίσχυση των δυνατοτήτων τους.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας μέσα στο πλαίσιο της προσπάθειάς του για περαιτέρω εκπαίδευση και κατάρτιση των μαθητών, και έπειτα από την επιτυχημένη πολύχρονη συνεργασία που αναπτύσσει με το Υπουργείο Παιδείας, Αθλητισμού και Νεολαίας και την Παγκύπρια Συνομοσπονδία Ομοσπονδιών Συνδέσμων Γονέων Δημόσιων Σχολείων Μέσης Εκπαίδευσης, διοργανώνει βιωματικά εργαστήρια για μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου τα οποία θα  πραγματοποιηθούν το Σάββατο, 15 Οκτωβρίου 2022 μεταξύ 11:00π.μ. και 2:00μ.μ. στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Η ημερίδα έχει διαδραστικό χαρακτήρα δίνοντας στους μαθητές τα εφόδια για την ανάπτυξη δεξιοτήτων, ενθαρρύνοντας τους να εμπλακούν σε εξειδικευμένες δραστηριότητες στα πεδία της Αρχιτεκτονικής, της Νομικής, της Τεχνολογίας και της Υγείας. Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν ερωτήματα στους καθηγητές και να προσδιορίσουν τις εκπαιδευτικές και επαγγελματικές τους προοπτικές.

Ταυτόχρονα οι γονείς θα έχουν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν επιμορφωτικό σεμινάριο έτσι ώστε να γνωρίσουν και να εξοικειωθούν με βασικούς τρόπους εντοπισμού, ενίσχυσης και ανάπτυξης των δυνατοτήτων των μαθητών/μαθητριών.

Η ημερίδα είναι παγκύπριας εμβέλειας και το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αναλαμβάνει την οργάνωση και την κάλυψη του κόστους της μεταφοράς των μαθητών και γονιών από και προς άλλες επαρχίες.

Η ημερίδα προσφέρεται δωρεάν και περιλαμβάνει δωρεάν σνακ.

Προθεσμία Υποβολής Αίτηση Συμμετοχής: 10 Οκτωβρίου

Για περαιτέρω διευκρινίσεις ή άλλες πληροφορίες  παρακαλώ όπως επικοινωνήσετε μέχρι την Δευτέρα 10 Οκτωβρίου 2022 με την Μέλανη Στρατή 22 841674 │ ηλεκτρονικά στο [email protected] ή με την Χριστίνα Ευριπίδου 22841529 │ [email protected].