Σεμινάριο «Το Στρες και οι Επιδράσεις του στην Υγεία μας»

Το στρες έγινε μάστιγα για τους περισσότερους ανθρώπους στην εποχή μας.Γιατί το στρες μπορεί να μάς βλάπτει και μπορεί να μας οδηγεί σε απίστευτα δύσκολες περιπέτειες;Πώς μπορούμε να κάνουμε το στρες φίλο μας και ωφέλιμο για μας, παρά να το αφήνουμε να μας καταστρέφει;<

Για να απαντηθούν τα δύσκολα αυτά ερωτήματα και για να δοθούν χρήσιμες πληροφορίες και εισηγήσεις, διοργανώνεται το σεμινάριο/συζήτηση «Το στρες και οι επιδράσεις του στην υγεία μας».

Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Τετάρτη 25 Ιανουαρίου 2023, στο Cine Studio του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ώρα 18:30 έως 20:30.

Στο σεμινάριο θα συζητηθούν τα ακόλουθα θέματα:<

1. «Η μάστιγα του στρες στη ζωή μας» Λουκάς Φουρλάς, Ευρωβουλευτής, Πρόεδρος του MEPs Against Cancer Group(Ευρωβουλευτές κατά του καρκίνου).
  2.  «Πώς επηρεάζει το στρες την υγεία μας; Φίλος ή εχθρός; Πώς το αντιμετωπίζουμε;» Καθηγητής Λοΐζος Γ. Λοΐζου, Παιδίατρος, Καθηγητής Παιδιατρικής, Παιδογκολογίας/Παιδοαιματολογίας, Ιατρική Σχολή, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.
  3. «Στρες στην προσωπική και οικογενειακή μας ζωή: Η διαχείρισή του για καλύτερη ζωή με υγεία και ευεξία»Υπ. Δρ. Μικαέλλα Κόκκινου, Κλινικός Ψυχολόγος, Κέντρο Εξειδικευμένων Αξιολογήσεων Ψυχικής Υγείας, ΟΚΥΠΥ
  4. «Το στρες στην εργασία σας: Πώς θα το διαχειρίζεστε καλύτερα;»Καθηγήτρια Μαρία Μιχαηλίδου, Κοινωνική Ψυχολόγος, Ψυχοθεραπεύτρια, Σύμβουλος επαγγελματικής καθοδήγησης, Τμήμα Διοίκησης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Θα ακολουθήσει δεξίωση.

Το σεμινάριο είναι το 5ο που διοργανώνεται από τον Απρίλιο του 2022, που άρχισε η εκστρατεία ενημέρωσης και εκπαίδευσης του κοινού, των ασθενών και των επαγγελματιών της υγείας από την ομάδα εργασίας γιατρών και άλλων ειδικών του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου, της Παιδιατρικής Εταιρείας Κύπρου, της Ιατρικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της American Hellenic Educational Progressive Association(AHEPA).

Η εγγραφή στο σεμινάριο είναι δωρεάν. Περιορισμένος αριθμός θέσεων.

Για περισσότερες πληροφορίες, επικοινωνείστε στα τηλέφωνα 70006001 και 99660662.