Loading Events

Σύγχρονα Θέματα Δικαιοσύνης – Επ. 7 «Τα Δικαιώματα με Μάσκες. Εν μέσω Πανδημίας, φόβου, πειθαναγκασμού και ευθύνης»

Η πανδημία COVID-19, αναντίλεκτα, έχει επηρεάσει και ανατρέψει σε μεγάλο βαθμό την ‘κανονικότητα’ που βίωνε μέχρι σήμερα ολόκληρος ο πλανήτης. Οι κυβερνήσεις λαμβάνουν μια σειρά από μέτρα έκτακτης ανάγκης για να περιορίσουν τη διάδοση της πανδημίας, προκειμένου να διαφυλάξουν τη δημόσια υγεία. Αναπόφευκτα, αυτά τα μέτρα περιορίζουν τα ανθρώπινα και θεμελιώδη δικαιώματά σε βαθμό που δύσκολα μπορεί να γίνει κατανοητό, εν καιρώ ειρήνης. Μια από τις τρέχουσες συζητήσεις που διεξάγονται τόσο στην ιδιωτική όσο και στη δημόσια σφαίρα είναι η υποχρεωτική χρήση της μάσκας, κάτι που αποτελεί το πιο σύνηθες, αλλά και την ίδια στιγμή πλεόν αμφιλεγόμενο μέτρο το οποίο έχουν υιοθετήσει οι περισσότερες χώρες. Διάφορες και αντικρουόμενες απόψεις εκφράζονται αναφορικά με τη χρήση της μάσκας, όπως και για την υποχρέωση τήρησης αποστάσεων, την αποφυγή χειραψίας, την απαγόρευση των συναθροίσεων, την αποφυγή συνωστισμού και για τα μέτρα προσωπικής υγιεινής, δημιουργώντας ένα κατακερματισμένο μωσαϊκό απόψεων, το οποίο απαρτίζεται από ψηφίδες επιστημονικότητας διαφόρων πεδίων αλλά και θεωριών συνομωσίας.

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, επιχειρώντας να συνεισφέρει στην πληρέστερη κατανόηση του πιο πάνω θέματος διοργανώνει την έβδομη διαδικτυακή συζήτηση, με τίτλο «Τα Δικαιώματα με Μάσκες. Εν μέσω Πανδημίας, φόβου, πειθαναγκασμού και ευθύνης». Η συζήτηση, που εντάσσεται στη σειρά διαδικτυακών σεμιναρίων της Νομικής Σχολής με γενικό τίτλο «Σύγχρονα Θέματα Δικαιοσύνης», θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη, 24.9.2020, ώρα 7.30 μ.μ. και θα μεταδοθεί ζωντανά μέσω της Σελίδας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Facebook και  στο YouTube κανάλι της Σχολής.

Στη συζήτηση συμμετέχουν οι:

κ. Χρήστος Ράμμος, Πρώην Αντιπρόεδρος του Συμβουλίου της Επικρατείας, Πρόεδρος της Αρχής Διασφάλισης του Απορρήτου των Επικοινωνιών

Δρ Χαράλαμπος Ανθόπουλος, Καθηγητής Δικαίου και Διοίκησης, Ελληνικό Ανοικτό Πανεπιστήμιο

Δρ Χρήστος Παπαστυλιανός, Αναπληρωτής Καθηγητής Δημόσιου Δικαίου, Πρόεδρος του Τμήματος Νομικής, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Δρ Γιώργος Καραβοκύρης, Επίκουρος Καθηγητής, Νομική Σχολή, Αριστοτέλειο Πανεπιστήμιο Θεσσαλονίκης

Συντονιστής Συζήτησης:
Καθ. Αντώνης Μανιτάκης, Κοσμήτορας επί τιμή και Πρόεδρος του Επιστημονικού Συμβουλίου, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο Λευκωσία

Κάντε like στη Σελίδα μας στο Facebook ή εγγραφή στο κανάλι μας στο YouTube, προκειμένου να ενημερωθείτε για την έναρξη της διαδικτυακής συζήτησης!

Για βεβαιώσεις παρακολούθησης, ακολουθήστε τον πιο κάτω σύνδεσμο, συμπληρώνοντας τα ατομικά σας στοιχεία εδώ