Παρασκευή, 8 Νοεμβρίου 2019

5.30 μ.μ.
Τελετή Έναρξης
  • Χαιρετισμός από το Μέλος του Διοικητικού Συμβουλίου του Κέντρου Μελετών Τάσσος Παπαδόπουλος, κα Φωτεινή Παπαδοπούλου
  • Χαιρετισμός από τον Πρόεδρο του Συμβουλίου του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητή κ. Νίκο Καρτακούλλη
6.00 μ.μ. Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης
Συντονιστής: Χρύσης Παντελίδης, Εκτελεστικός Διευθυντής, Κέντρο Μελετών Τάσσος Παπαδόπουλος
Ομιλητές:
  • Σωτήρης Ριζάς, Διευθυντής Ερευνών, Κέντρο Έρευνας Ιστορίας Νεώτερου Ελληνισμού, Ακαδημία Αθηνών
  • Ανδρέας Θεοφάνους, Καθηγητής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας – Πρόεδρος Κυπριακού Κέντρου Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων Πανεπιστημίου Λευκωσίας
  • Άγγελος Μ. Συρίγος, Αναπληρωτής Καθηγητής Διεθνούς Δικαίου και Εξωτερικής Πολιτικής, Πάντειο Πανεπιστήμιο – Βουλευτής στη Βουλή των Ελλήνων

Σάββατο, 9 Νοεμβρίου 2019

9.00 π.μ. – 10.15 π.μ. Πρώτη Συνεδρία: Ιστορικό και διεθνές πλαίσιο

Προεδρεύων:

• Χαράλαμπος Α. Αλεξάνδρου, Διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Πανεπιστήμιο Κύπρου «Από το “ουδέποτε” στη “νίκη της λογικής και της συνεργασίας”: Το διεθνές περιβάλλον (1954-1959) και οι Συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου»

• Αντώνης Κλάψης, Επίκουρος Καθηγητής, Τμήμα Πολιτικής Επιστήμης και Διεθνών Σχέσεων, Πανεπιστήμιο Πελοποννήσου «Ελλαδική στρατηγική, πολιτικός και αντιπολιτευτικός λόγος και Συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου»

• Ανδρέας Ηλιάδης, υπ. Διδάκτωρ, Τμήμα Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κύπρου «Η μυστική συμφωνία Καραμανλή-Μεντερές και η (μη) ένταξη της Κύπρου στο ΝΑΤΟ»

10.30 π.μ. – 11.45 π.μ. Δεύτερη Συνεδρία: Συνταγματικές και διεθνείς πτυχές

Προεδρεύουσα:
Χριστίνα Ιωάννου, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια, Αναπληρώτρια Κοσμήτορας Νομικής Σχολής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

• Κώστας Στρατηλάτης, Αναπληρωτής Καθηγητής Δημοσίου Δικαίου, Νομική Σχολή, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας «Το “δοτό” Σύνταγμα της Ζυρίχης: Προκαταρκτικές σκέψεις»

• Μιχάλης Κοντός, Επίκουρος Καθηγητής Διεθνών Σχέσεων, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας «Οι Συμφωνίες Εγγυήσεως και Συμμαχίας υπό το πρίσμα του Διεθνούς Δικαίου και των Διεθνών Σχέσεων»

• Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης, Καθηγητής, Κοσμήτορας Νομικής Σχολής, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας «Από τη Ζυρίχη στο Σύνταγμα. Τα πρακτικά της Μεικτής Συνταγματικής Επιτροπής για την Κύπρο»

Διάλειμμα 15 λεπτών

11.45 π.μ. – 1.00 μ.μ. Τρίτη Συνεδρία: Η πρόσληψη των Συμφωνιών Ζυρίχης-Λονδίνου

Προεδρεύων:

• Γιώργος Αγγελετόπουλος, Διδάκτωρ Νεότερης και Σύγχρονης Ιστορίας, Σύμβουλος Επικοινωνίας Α’ «Η πρόσληψη των Συμφωνιών Ζυρίχης-Λονδίνου στην Τουρκία: Τύπος και Πολιτικές Ελίτ»

• Ανδρέας Κάρυος, Συνεργαζόμενο Εκπαιδευτικό Προσωπικό, Τμήμα Πολιτικών Επιστημών και Διακυβέρνησης, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας «Οι Συμφωνίες Ζυρίχης-Λονδίνου και το εσωτερικό μέτωπο της Κύπρου: Εκδηλώσεις και προσδοκίες στον Τύπο της εποχής»

• Πέτρος Παπαπολυβίου, Αναπληρωτής Καθηγητής, Πρόεδρος Τμήματος Ιστορίας και Αρχαιολογίας, Πανεπιστήμιο Κύπρου – Μέλος Διοικητικού Συμβουλίου, Κέντρο Μελετών Τάσσος Παπαδόπουλος «Η πρόσληψη των Συμφωνιών Ζυρίχης-Λονδίνου στην Κύπρο και οι πρώτες αρνητικές αντιδράσεις»