Loading Events

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και η Accept – ΛΟΑΤΙ Κύπρου σας προσκαλούν στην παρουσίαση των αποτελεσμάτων της Παγκύπριας έρευνας με θέμα:

«Οι επιπτώσεις της πανδημίας COVID-19 στη ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα της Κύπρου»

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με την Κίνηση Συμπαράστασης για το AIDS, το Κέντρο Υποστήριξης Φορέων HIV/AIDS, τον Σύμβουλο του Προέδρου της Δημοκρατίας για θέματα Πολυπολιτισμικότητας, Αποδοχής και Σεβασμού της Διαφορετικότητας, κ. Κώστα Γαβριηλίδη, καθώς και τη Δρα Ζωή-Δωροθέα Πανά πραγματοποίησαν έρευνα με σκοπό τη χαρτογράφηση και καλύτερη κατανόηση των αναγκών και των κοινωνικο-ψυχολογικών επιπτώσεων της πανδημίας COVID-19 στη ΛΟΑΤΚΙ+ κοινότητα της Κύπρου.

Επιστημονικός υπεύθυνος της έρευνας είναι ο Ανώτερος Αντιπρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Κωνσταντίνος Φελλάς, ενώ την ερευνητική ομάδα αποτελούν οι κ. Γεωργία Χαραλάμπους και κ. Χρίστος Κρασίδης.

Η εκδήλωση πραγματοποιείται στο πλαίσιο των δράσεων για την εβδομάδα Υπερηφάνειας, η οποία θα κορυφωθεί με την Πορεία Υπερηφάνειας στις 25 Σεπτεμβρίου, η ώρα 17:00 στο Δημοτικό Κήπο Λευκωσίας, και εμπίπτει στο πλαίσιο συνεργασίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και της Accept – ΛΟΑΤΙ Κύπρου.

Γίνε εθελοντής/εθελόντρια στην Πορεία Υπερηφάνειας επικοινωνώντας με την Accept – ΛΟΑΤΙ Κύπρου στο τηλέφωνο +357 99486210 ή μέσω email στο [email protected].