Φόρτωση Εκδηλώσεις

Νέες Τάσεις στο Χώρο των Βιβλιοθηκών Προτάσεις για Εφαρμογή Καινοτόμων Πρακτικών

Η Κυπριακή Ένωση Βιβλιοθηκονόμων Επιστημόνων Πληροφόρησης (ΚΕΒΕΠ), η Βιβλιοθήκη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το CARDET (Center for the Advancement of Research & Development in Educational Technology) συνδιοργανώνουν στις 2 Νοεμβρίου 2022  συνέδριο με τίτλο: Νέες Tάσεις στο Xώρο των Bιβλιοθηκών: Προτάσεις για Εφαρμογή Καινοτόμων Πρακτικών“.

Οι σύγχρονες Βιβλιοθήκες αποτελούν κέντρα διαχείρισης της γνώσης, οι οποίες όχι μόνο παρέχουν πρόσβαση σε συλλογές βιβλίων και περιοδικών, αλλά συλλέγουν, διαχειρίζονται και διαδίδουν πληροφορίες και γνώση, στηρίζοντας την ανοικτή επιστήμη. Ταυτόχρονα, έχουν επιφορτιστεί με την εκπαίδευση των χρηστών σε ένα ευρύ φάσμα σύγχρονων δεξιοτήτων που ξεπερνάει κατά πολύ τα όρια της παραδοσιακής βιβλιογραφικής εκπαίδευσης. Οι τεχνολογικές εξελίξεις εξάλλου, επιβάλλουν στις Βιβλιοθήκες να ξεφύγουν από τον παραδοσιακό τους ρόλο και να αξιοποιήσουν τις νέες δυνατότητες που παρέχονται, με σκοπό την ανάδειξή τους σε σύγχρονους και ουσιαστικούς πυλώνες της έρευνας, της εκπαίδευσης και της γνώσης. Επιπλέον, οι Βιβλιοθήκες αποτελούν πλέον σημεία συνάντησης και ανταλλαγής απόψεων, ενθαρρύνοντας  το διάλογο και το σεβασμό στη διαφορετικότητα.

Βασικός ομιλητής του συνεδρίου θα είναι ο Δρ. Φίλιππος Τσιμπόγλου, Διευθυντής της Εθνικής Βιβλιοθήκης Ελλάδος. Επιπλέον, θα παρευρεθούν για χαιρετισμό η Πρόεδρος του ΚΕΒΕΠ, κ. Θεοδώρα Πέτρου, o Πρύτανης του Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, Καθ. Φίλιππος Πουγιούτας, η Πρόεδρος της Βουλής, κα. Αννίτα Δημητρίου και ο Υφυπουργός Πολιτισμού, Γιάννης Τουμαζής καθώς και εκπρόσωποι του Υφυπουργείου Έρευνας, Καινοτομίας & Ψηφιακής Πολιτικής.