Φόρτωση Εκδηλώσεις

Ανοικτή Διαδικτυακή Εσπερίδα | Λογοτεχνική Συνάντηση με αφορμή το Εφηβικό Βιβλίο

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και ο Κυπριακός Σύνδεσμος Παιδικού και Νεανικού Βιβλίου διοργανώνουν μία συνάντηση τεσσάρων διακεκριμένων συγγραφέων από Κύπρο και Ελλάδα. Με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου, οι λογοτέχνες συζητούν διάφορα ζητήματα της καθημερινότητας αλλά και της μυθοπλασίας, με ήρωες εφήβους, όπως αντανακλώνται μέσα από τα έργα τους αλλά κυρίως μέσα από τη συγγραφική τους εμπειρία. Καθώς οι πλείστοι συγγραφείς ασκούν το λειτούργημα του παιδαγωγού, θα τονιστεί η λειτουργία της λογοτεχνίας στην εκπαίδευση και ο τρόπος που αυτή μπορεί δημιουργικά να αλληλεπιδράσει, να ψυχαγωγήσει, να προβληματίσει τον/την έφηβο και τελικά να συμβάλει στην πνευματική και ψυχική ενδυνάμωση της αυριανής γενιάς. Η συνάντηση θα διεξαχθεί την Τετάρτη 31 Μαρτίου 2021, η ώρα 18:00.

Διάρκεια: 75 λεπτά.

Συμμετέχουν οι:

• Άντρη Αντωνίου, συγγραφέας και εκπαιδευτικός
  • Άννα Κουππάνου, συγγραφέας και εκπαιδευτικός
  • Βασίλης Παπαθεοδώρου, συγγραφέας και υπεύθυνος εκδόσεων
  • Έλενα Περικλέους, συγγραφέας και εκπαιδευτικός

Τη συνάντηση θα συντονίσει η Μαρίνα Ροδοσθένους-Μπαλάφα, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Νεοελληνικής Φιλολογίας, Πρόεδρος του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών Πανεπιστημίου Λευκωσίας