Loading Events

Έκθεση καριέρας στη Λογιστική από το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Με στόχο την υποστήριξη νέων ανθρώπων κατά τη σύνδεσή τους με την τοπική και διεθνή αγορά εργασίας και τη διασύνδεση επιχειρήσεων με το Πανεπιστήμιο και τους φοιτητές και τους αποφοίτους του, το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας (Career Success Centre) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει εκθέσεις εξειδικευμένες καριέρας ανά τομέα.

Η Έκθεση Καριέρας στον κλάδο της Λογιστικής θα πραγματοποιηθεί στις 3 Μαΐου, μεταξύ των ωρών 10.30-15.00, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου (Block Gallery). Η Έκθεση συνδιοργανώνεται με το Τμήμα Λογιστικής, Οικονομικών και Χρηματοοικονομικής της Σχολής Διοίκησης Επιχειρήσεων του Πανεπιστημίου.

Στην έκθεση θα συμμετάσχουν δεκάδες επιχειρήσεις, οι οποίες θα ενημερώνουν τους ενδιαφερόμενους φοιτητές για ευκαιρίες απασχόλησης διαφόρων επιπέδων εξειδίκευσης. Κατά τη διάρκεια των εκδηλώσεων, οι επαγγελματικοί σύμβουλοι σταδιοδρομίας και τα στελέχη των εταιρειών θα ενημερώνουν τους συμμετέχοντες για πρακτικά θέματα σχετικά με την πρόσβαση και την ομαλή τους ένταξη στην αγορά εργασίας, καθώς και για τις διαθέσιμες ευκαιρίες πρακτικής άσκησης και εργοδότησης. Εκπρόσωποι επιχειρήσεων θα παρουσιάσουν επίσης τη φύση της δουλειάς τους και τις δεξιότητες που απαιτούνται στους συγκεκριμένους κλάδους που εκπροσωπούν.

Ταυτόχρονα, οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν εταιρίες που έχουν καθιερωθεί στον τομέα τους και να δικτυωθούν με επαγγελματίες του χώρου που τους ενδιαφέρουν. Θα έχουν επίσης την ευκαιρία να συζητήσουν ευκαιρίες εργοδότησης και να κατανοήσουν καλύτερα τη βιομηχανία του επαγγέλματος στο οποίο θα ήθελαν να ενταχθούν. Οι συμμετέχοντες θα έχουν, τέλος, την ευκαιρία να παραδώσουν τα βιογραφικά τους σημειώματα και να προβούν σε συνεντεύξεις επί τόπου, στις εταιρείες που επιθυμούν.

Σχετικά με τις Εκθέσεις Καριέρας

Οι εκθέσεις καριέρας, που διοργανώνει το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, εμπίπτουν σε ένα γενικότερο πλαίσιο δράσης του με στόχο την εξοικείωση των φοιτητών και αποφοίτων και ενημέρωσή τους με την αγορά εργασίας, την ομαλότερή τους ένταξη σε αυτή, την ενδυνάμωση της επαγγελματικής τους δικτύωσης, με απώτερο σκοπό την αύξηση της εργοδοσιμότητάς τους.

Οι εκθέσεις καριέρας απευθύνονται αποκλειστικά στους φοιτητές και τους αποφοίτους του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Σχετικά με το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας

Το Κέντρο Επιτυχούς Σταδιοδρομίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχει συσταθεί για να στηρίζει τους φοιτητές και αποφοίτους στην προσωπική και επαγγελματική τους ανάπτυξη, έτσι ώστε να αντεπεξέρχονται στις προκλήσεις του σύγχρονου κόσμου των ραγδαίων αλλαγών, αλλά και να ανταποκρίνονται στις ανάγκες και τις προσδοκίες των καιρών. Συνεπώς, το Κέντρο βοηθάει τους φοιτητές και τις φοιτήτριες να εξερευνήσουν τις επαγγελματικές τους ευκαιρίες, ενισχύει την ενημέρωσή τους για επαγγελματικές επιλογές και συμβάλλει στο να αναπτύξουν τις δεξιότητές τους, ώστε να φτάσουν στο μέγιστο των δυνατοτήτων τους.