Loading Events

Στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, πραγματοποιεί σε συνεργασία με το Εργαστήριο Εικαστικών Τεχνών ARTio Ημερίδα με θέμα “Αναμνήσεις από το μέλλον”.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, οι οποίοι μέσα από τη συμμετοχή τους σε βιωματικό εργαστήριο θα έχουν την ευκαιρία να γνωρίσουν από κοντά τους συναρπαστικούς κόσμους της Αρχιτεκτονικής και του Σχεδιασμού Εσωτερικών Χώρων. Στη διάρκεια του εργαστηρίου θα ενημερωθούν για τα επαγγέλματα της διαρκώς αναπτυσσόμενης δημιουργικής βιομηχανίας και θα σκεφτούν κριτικά για το μέλλον μέσα από προσωπικές εμπειρίες και ευφάνταστες πειραματικές εφαρμογές.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Αρχιτεκτονικής για θέματα σπουδών, καθώς και για επαγγελματικές προοπτικές. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Θα παραχωρηθούν υποτροφίες ύψους 25% στα δίδακτρα για το πρώτο ακαδημαϊκό έτος σε όλα μέλη της ομάδας με την καλύτερη εργασία.

Για περισσότερες πληροφορίες:
Χριστίνα Ευριπίδου | E: [email protected] | T: 22841529

Παρακολουθήστε την ημερίδα και μάθετε για:

• Τα 100+ προγράμματα σπουδών σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο
  • Τα Ελληνόφωνα τμήματα και προγράμματα σπουδών
  • Τα προγράμματα εξ αποστάσεως φοίτησης
  • Τις υποτροφίες, χορηγίες, καθώς και τις ειδικές υποτροφίες που προσφέρονται
  • Το εξειδικευμένο τεστ επαγγελματικού προσανατολισμού «ΑΡΙΣΤΟΝ»
  • Τις νέες σύγχρονες εστίες για τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, ίσως τις καλύτερες φοιτητικές εστίες της Ευρώπης
  • Την πιο δυναμικά αναπτυσσόμενη πανεπιστημιούπολη της Κύπρου

Διεθνώς Αναγνωρισμένη Ακαδημαϊκή Αριστεία

Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023: Στα 501-600 καλύτερα πανεπιστήμια παγκοσμίως σύμφωνα με την κατάταξη του Times Higher Education (THE) World University Rankings 2023. Αντίστοιχα, το Πανεπιστήμιο τοποθετείται 157 στην Ευρωπαϊκή Ένωση, 2 ο στην Κύπρο και 4ο σε Κύπρο και Ελλάδα. Η κατάταξη αυτή ουσιαστικά τοποθετεί το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανάμεσα στο 2% των καλύτερων πανεπιστημίων του κόσμου.

Τομέας Κύπρος Κύπρος και Ελλάδα Ευρωπαϊκή Ένωση Παγκόσμιο
Επιχειρήσεων και Οικονομικών 1 1 35 151-175
Εκπαίδευσης 1* 1* 40 176-200
Ψυχολογίας 2 2 69 251-300
Κλινικής και Υγείας 2 6 142 501-600
Κοινωνικών Επιστημών 3 6 132 501-600

*μαζί με το Πανεπιστήμιο Κύπρου

Ανταγωνιστικό πλεονέκτημα και στην οικονομική πτυχή

Ενώ το επίπεδο σπουδών είναι εφάμιλλο κορυφαίων πανεπιστημίων του εξωτερικού, το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, λαμβάνοντας υπόψη τα δίδακτρα, το κόστος διαμονής και διατροφής, καθώς και άλλα βασικά έξοδα ζωής, είναι συγκριτικά χαμηλότερο και καθιστά την επιλογή του μια πολύ συμφέρουσα επένδυση.

Ενδεικτικά, αν κάποιος συγκρίνει το κόστος σπουδών στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με το κόστος σπουδών σε άλλους δημοφιλείς πανεπιστημιακούς προορισμούς, εύκολα θα αντιληφθεί πως είναι κατά 30% με 50% χαμηλότερο. Τρανό παράδειγμα το Ηνωμένο Βασίλειο και η Ολλανδία, αφού ακόμα και στην περίπτωση στην οποία τα δίδακτρα είναι χαμηλότερα, το γενικότερο κόστος ζωής είναι κατά πολύ υψηλότερο.

Λαμβάνοντας υπόψη όλα τα παραπάνω, σε συνδυασμό με το υψηλό επίπεδο διδασκαλίας και μάθησής που προσφέρει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, αποτελεί ιδανική επιλογή για όσους επιθυμούν να ξεκινήσουν ή να συνεχίσουν τις σπουδές τους στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Γίνε σήμερα μέλος της μεγαλύτερης πανεπιστημιακής κοινότητας στην Κύπρο

Ενημερώσου έγκαιρα και ξεκίνα τις σπουδές σου δυναμικά στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το ερχόμενο ακαδημαϊκό εξάμηνο.