«ΑγγίΖΩ την Υγεία» στη Θεσσαλονίκη για Δεύτερη Χρονιά

Τα επαγγέλματα υγείας ως μελλοντική εργασία σε Ημερίδα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Στο πλαίσιο της επιτυχημένης πρωτοβουλίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να παράσχει ευκαιρίες για περαιτέρω εκπαίδευση σε μαθητές, διοργανώνει τη δεύτερη κατά σειρά Ημερίδα «ΑγγίΖΩ την Υγεία» στη Θεσσαλονίκη, η οποία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 30 Μαρτίου 2019, μεταξύ 9:30 και 13:30, στο Anatolia Hotel (Λαγκαδά 13, 54629, Θεσσαλονίκη).

Η Ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου, δίνοντας τους την ευκαιρία να ενημερωθούν για τις επιστήμες ζωής και υγείας, όπως τη Βιολογία του Ανθρώπου, τη Διαιτολογία και Διατροφολογία, την Επιστήμη του Αθλητισμού, τη Φυσικοθεραπεία και τη Φαρμακευτική. Στόχος της Ημερίδας είναι να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν αυτές τις επιστήμες καλύτερα και να εξερευνήσουν μέσω εργαστηριακών ασκήσεων την πρακτική τους πλευρά, χρησιμοποιώντας εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας, υπό την επίβλεψη των καθηγητών του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας.

«Η πολύπλοκη εικόνα της υγείας, απλοποιείται μέσα από τη σφαιρική εκπαίδευση που προσφέρει το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας, προετοιμάζοντας τον επαγγελματία του αύριο», ανέφερε ο πρόεδρός του, Δρ Κυριάκος Φελέκκης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλουν τα ερωτήματά τους στους καθηγητές του Τμήματος για θέματα σπουδών, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα της υγείας. Θα ανακαλύψουν επίσης την κλίση τους και θα συλλέξουν σημαντικές πληροφορίες αλλά και βιωματικές εμπειρίες, οι οποίες θα τους φανούν πολύτιμες για την επιλογή της επαγγελματικής τους κατεύθυνσης.

Εργαστήρια:

• ΦΑΡΜΑΚΕΥΤΙΚΗ | Προετοιμασία, παρασκευή και ιδιότητες της εξαφανιζόμενης κρέμας «vanishing cream»
  • ΒΙΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ | Βιολογία του εγκλήματος
  • ΔΙΑΤΡΟΦΟΛΟΓΙΑ & ΔΙΑΙΤΟΛΟΓΙΑ | Μεταβολισμός και καύσεις: Αποτέλεσμα σωστής και εξειδικευμένης διατροφής
  • ΦΥΣΙΚΟΘΕΡΑΠΕΙΑ | ΑγγίΖΩ και…την αποκατάσταση
  • ΕΠΙΣΤΗΜΗ ΤΟΥ ΑΘΛΗΤΙΣΜΟΥ | Η φυσική μου κατάσταση είναι η «Selfie» της υγείας μου

Τι λένε οι συμμετέχοντες για το ΑγγίΖω την Υγεία

«Ήταν μια ωραία εμπειρία για να ενημερωθεί κάποιος σε γενικές γραμμές για τις σχολές υγείας. Θα ήθελα λίγο περισσότερο χρόνο για το κάθε τμήμα. Οι καθηγητές ήταν ευχάριστοι και ενημερωτικοί. Ευχαριστούμε.»

«Ήταν βοηθητικό και με βοήθησε να προσανατολιστώ.»

«Όλοι οι καθηγητές εξαιρετικοί φροντίζουν για την συμμετοχή των παιδιών, πολύ φιλικοί ενώ ταυτόχρονα εξηγούσαν το περιεχόμενο των εργαστηρίων με επαρκή τρόπο. Συγχαρητήρια!»

«Πολύ όμορφη εμπειρία, θα ήθελα να υπάρχει λίγο παραπάνω χρόνος σε κάθε εργαστήριο. Επίσης θα ήταν ωραίο να μας μιλήσουν και γιατροί ή νοσηλευτές.»

«Ήταν όλα πολύ ωραία. Αυτό που κέρδισε όμως πιο πολύ ήταν η βιολογία του ανθρώπου. Παρ’ όλα αυτά θα συμμετείχα ξανά σε κάτι παρόμοιο.»

«Ήταν υπέροχη ημερίδα, πολύ κατατοπιστική και εξαιρετικά οργανωμένη. Θα ήθελα να συμμετέχω και σε άλλες αντίστοιχες ημερίδες απ’ το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Ευχαριστούμε πολύ ♥.»

«Με ενθουσίασε το περιεχόμενο πάρα πολύ! Ήταν καταπληκτικό, ευχαριστούμε πάρα πολύ! Επίσης γνώρισα καινούρια άτομα.»

Για περισσότερες πληροφορίες, οι ενδιαφερόμενοι παρακαλούνται όπως επικοινωνήσουν με τη  Σοφία Τρουμπέτα  έως και τις 28 Μαρτίου 2019:

Σοφία Τρουμπέτα
Λεωφόρος Μεσογείων 265