Φόρτωση Εκδηλώσεις

Η αφήγηση και η οπτικοποίηση των κοινών στις περιβαλλοντικές εκστρατείες. Οι πιθανότητες του ψηφιακού τοπίου

Το εργαστήρι οργανώνεται από το Ερευνητικό Ίδρυμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στα πλαίσια του έργου Phygital και θα διεξαχθεί στα αγγλικά.

Όταν η Κυπριακή Δημοκρατία κατέθεσε νομοσχέδιο στη Βουλή των Αντιπροσώπων με σκοπό να εισαγάγει τον «θαλάσσιο χώρο» στον ορισμό της ακίνητης περιουσίας, μια πρωτοβουλία πολιτών κινήθηκε ενάντια στην τροπολογία, βάζοντας την έννοια των Κοινών ως το κύριο πλαίσιο της καμπάνιας, η οποία ήτανμόνο η αρχή. Μέσα από μια εθνική αφήγηση που επικεντρώνεται στην ανάγκη για κοινωνικές θυσίες (για οικονομικά οφέλη και ανάπτυξη), αναδύεται μια περιβαλλοντική εκστρατεία η οποία επικεντρώνεται σε μια συζήτηση η οποία εστιάζει σε θέματα τα οποία συνδέονται με θέματα περιβαλλοντικής και κοινωνικής δικαιοσύνης κάτι που ώθησε μέρος της κοινωνίας να αντιδράσει και να φωνάξει ότι «η κοινωνία δεν θα πληρώσει για την κρίση σας» και ότι «τα Κοινά δεν είναι δικά σας [της Κυβέρνησης] για να τα πουλήσετε». Τα τελευταία τέσσερα χρόνια, υπήρξαν πολυάριθμα νομοσχέδια τα οποία προωθήθηκαν για να διευκολυνθεί η ιδιωτικοποίηση του δημόσιου πλούτου (ιδιαίτερα του πλούτου κοντά στις ακτές και στη θάλασσα). Ταυτόχρονα, μεγάλες αναπτύξεις προωθούνται και αδειοδοτούνται. Περιοχές με καθεστώς οικολογικής και αρχαιολογικής προστασίας αρχίζουν να οραματίζονται ως προαύλια για θύλακες ανάπτυξης και περιφραγμένες κοινότητες. Οιπιο πρόσφατες εξελίξεις σχετικά με το μέλλον της χερσονήσου του Ακάμα, μιας από τις τελευταίες περιοχές του νησιού η οποία έχει ξεφύγει από την τσιμεντοποίηση της δεκαετίας του 1970 και του 1980 προκαλεί ένα μεγάλο κύμα διαμαρτυριών και παρεμβάσεων.

Το εργαστήρι αυτό θα ακολουθήσει τις δράσεις, τις συζητήσεις και τις εκστρατείες προβολής που έγιναν στις περιβαλλοντικές εκστρατείες μετά την κρίση στην Κυπριακή Δημοκρατία. Μετά από μια εισαγωγή γύρω από την έννοια των Κοινών, με ιδιαίτερη έμφαση στα οικολογικά κοινά και τη σύνδεση τους με την έννοια της περιβαλλοντικής δικαιοσύνης, θα ακολουθήσει μια σύνοψη των δράσεων που συνδέονται με τις παραπάνω εκστρατείες. Το εργαστήρι που θα ακολουθήσει θα περιλαμβάνει μια παρουσίαση των αφηγήσεων αλλά και κυρίως του οπτικού υλικού το οποίο χρησιμοποιήθηκε για τις εκστρατείες. Στόχος είναι να συζητηθεί το πως μπορεί ο λόγος / αφήγηση που χρησιμοποιείται καθώς και οι εικόνες σε περιβαλλοντικές εκστρατείες, μπορούν να γίνουν καταλύτες για αντιστάσεις οι οποίες έχουν στόχο την διεκδίκηση των Κοινών και της περιβαλλοντικής δικαιοσύνης.

Σχετικά με τη Δρ Μαρία Χατζημιχαήλ

Η Μαρία Χατζημιχαήλ είναι ερευνητική συνεργάτιδα στο Πανεπιστήμιο Κύπρου και επικεντρώνεται σε θέματα πολιτικής οικολογίας, περιβαλλοντικής πολιτικής και διακυβέρνησης με κύρια θεματική της τη θάλασσα: πώς η ιδέα της θάλασσας ως “κοινό” ή “κοινή κληρονομιά” επηρεάζεται από διεθνείς συμβάσεις και εθνικές  νομοθεσίες, ή ακόμα πώς εργαλειοποιείται για την επέκταση των εξουσιών ενός κράτους. Ταυτόχρονα μελετά τις θεωρίες των κοινών μέσα από τις εμπειρίες της ως ακτιβίστρια σε θέματα τόσο περιβαλλοντικά, τόσο και κοινωνικά.

Το Phygital είναι ένα πρόγραμμα του Interreg V 2014-2020 BalkanMed, το οποίο χρηματοδοτείται από την Ευρωπαϊκή Ένωση και περιλαμβάνει δράσεις σε Ελλάδα, Αλβανία και Κύπρο. Στο πλαίσιο του έργου θα δημιουργηθούν makerspaces – ένα σε κάθε χώρα- τα οποία θα συνεργάζονται με την τοπική κοινότητα. Στην Κύπρο, οι δράσεις του προγράμματος διενεργούνται από το Ερευνητικό πρόγραμμα του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σε συνεργασία με το Δήμο Λακατάμιας/Hack66 και θα εστιάσουν στις πρακτικές της κοινωνικής τέχνης διερευνώντας τη σύζευξη ανοιχτής τεχνολογίας, τέχνης και σχεδιασμού. Το Πρόγραμμα λειτουργεί στη βάση του μοντέλου ‘design global – manufacture local’ το οποίο εισαγάγει καινοτόμα οργανωτικά και επιχειρηματικα πρότυπα επιτρέποντας μια πρωτοφανή ανάπτυξη των ομάδων που δημιουργούν αυτόνομα σε ‘do-it-yourself (DIY)’ επίπεδο. Επιδίωξη του είναι να στηρίξει και να ενισχύσει, σε τοπικό επίπεδο, τις δυνατότητες για καινοτομία και να εκμεταλλευτεί τις ευκαιρίες που διαμορφώνονται μέσα από τον αποκεντρωμένο τρόπο παραγωγής. Το Κυπριακό παράρτημα του έργου θα εξετάσει την σημασία της κουλτούρας των makerspaces για την προώθηση της σύγχρονης κοινωνικής τέχνης και σχεδιαστικών πρακτικών. Θα εξετάσει τις βασικές αρχές των έργων που βασίζονται στην ανοιχτή τεχνολογία, την ελευθερία των software-hardware και ‘bottom-up’ συνεργατικές δομές για να διερευνήσει τρόπους με τους οποίους μπορέσουν να χρησιμοποιηθούν – βάσει των πρακτικών της κοινωνικής τέχνης και σχεδιασμού – για να ανταπαντήσουν στις ανάγκες της τοπικής κοινωνίας. Σε πρακτικό επίπεδο, περιλαμβάνει τη διοργάνωση μιας σειράς σεμιναρίων και εργαστηρίων, ενός UNCONFERENCE, και μιας διεθνούς έκθεσης ενώ θα διενεργηθεί και μια έρευνα για τον αντίκτυπο της τεχνολογίας στις πρακτικές της κοινοτικής τέχνης.