«Εκπαίδευση στο Σήμερα και το Αύριο: Προβλήματα και προοπτικές»

Στις 6 Απριλίου πραγματοποιείται το συνέδριο «Εκπαίδευση στο Σήμερα και το Αύριο: Προβλήματα και προοπτικές», που διοργανώνει η Επιτροπή Παιδείας του Δημοκρατικού Κόμματος και υποστηρίζει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Το συνέδριο θα χαιρετίσουν ο Υπουργός Παιδείας και Πολιτισμού, κ. Κώστας Χαμπιαούρης, ο Πρόεδρος του ΔΗ.ΚΟ, κ. Νικόλας Παπαδόπουλος και ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Φίλιππος Πουγιούτας.

Ανάμεσα στα θέματα που θα συζητηθούν είναι η εξέλιξη της εκπαίδευσης ως πρόκληση για εκσυγχρονισμό και βελτίωση, τα εργαλεία της Ευρωπαϊκής Ένωσης και τρόποι αξιοποίησής τους στην Κύπρο, οι αναδυόμενες τεχνολογίες και η χρήση τους στην εκπαίδευση, το υπάρχον εκπαιδευτικό σύστημα, τα δυνατά σημεία και οι αδυναμίες του και η Κύπρος ως περιφερειακό και διεθνές κέντρο εκπαίδευσης και κατάρτισης.

Ομιλητές στο συνέδριο θα είναι διακεκριμένοι ακαδημαϊκοί και εμπειρογνώμονες, καθηγητές του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και άλλοι, ενώ θα ακολουθήσει συζήτηση στρογγυλής τραπέζης και θα παρουσιαστούν τα αποτελέσματα σχετικών εργαστηρίων.

Δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα εδώ