Loading Events

To Κέντρο Ερευνών Πανεπιστημίου Λευκωσίας (UNRF) και ο Δήμος Λακατάμιας σας προσκαλούν στην Έκθεση /Παράλληλο Πρόγραμμα, “Δρεπάνι & Κώδικας”. Η εκδήλωση υλοποιείται από το Thkio Ppalies και αποτελεί μέρος του προγράμματος Phygital.

Το πρόγραμμα Δρεπάνι & Κώδικας είναι μια διεθνής έκθεση που σχεδιάστηκε για την Κύπρο από την Δρ. Χρυσταλλένη Λοϊζίδου με στόχο τη διερεύνηση σύγχρονων διεργασιών προς μια οικονομία βασισμένη στον καταμερισμό γνώσης και στην επανεξέταση των καπιταλιστικών ερμηνειών της πίστωσης, της εργασίας και της παραγωγής. Επί του παρόντος, το πρόγραμμα Phygital εφαρμόζεται στα Τζουμέρκα (Ελλάδα), στα Τίρανα (Αλβανία) και στη Λευκωσία (Κύπρος), και αφορά στη δημιουργία makerspaces σε τοπικές κοινότητες, εστιάζοντας στη χρήση λογισμικών ανοιχτού κώδικα και στη συλλογική δράση.

Πιο συγκεκριμένα, στην έκθεση Δρεπάνι & Κώδικας, Κύπριοι και διεθνείς καλλιτέχνες παρουσιάζουν έργα τα οποία αναλογίζονται, επανεξετάζουν και αντιπαρατίθενται με τρέχοντα πρότυπα παραγωγής και γνώσης, όπως αυτά διαμορφώνονται στο πλαίσιο των παγκόσμιων ψηφιακών κοινών.

Η έκθεση συνοδεύεται παράλληλα από πλούσιο πρόγραμμα δραστηριοτήτων, το οποίο περιλαμβάνει makeathons, εργαστήρια, ξεναγήσεις για σχολεία και σχολές τέχνης, παρουσιάσεις, διαλέξεις, παραστάσεις και προβολές. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το πρόγραμμα των δραστηριοτήτων επισκεφθείτε: https://thkioppalies.org/Projects

Χώρος: Μουσείο Ιστορίας και Πολιτιστικής Κληρονομιάς Δήμου Λακατάμιας.

Εγκαίνια: 24 Οκτωβρίου 2019, 18:00-22:00, 18:00 Δήμαρχος του Δήμου Λακατάμιας, Δρ. Φωτούλα Χατζήπαπα

Περφόρμανς από την Έλενα Σαββίδου κατά την διάρκεια των εγκαινίων

Παρουσιάσεις: Άγγελος Πλέσσας & Μπαχάρ Νουριζάντε, 23 Οκτωβρίου 2019, 19:00 Αμφιθέατρο Ουνέσκο, Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Διάρκεια έκθεσης: 26 Οκτωβρίου 2019 – 15 Φεβρουαρίου 2020