Loading Events

Διαδικτυακή Ημερίδα Ενημέρωσης | Διαιτολογία και Επιστήμη Διατροφής: Τα επαγγέλματα του μέλλοντος

Το Τμήμα Επιστημών Ζωής και Υγείας και το Τμήμα Εισδοχής Φοιτητών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλούν την Πέμπτη 9 Σεπτεμβρίου 2021 και ώρα 18:00-19:00, σε διαδικτυακή ημερίδα ενημέρωσης σχετικά με το πεδίο της Διατροφολογίας/Διαιτολογίας.

Η ημερίδα θα δώσει την ευκαιρία στους ενδιαφερόμενους να γνωρίσουν τις βασικές επιστήμες και αρχές του πεδίου και να κατανοήσουν την έννοια της Διαιτολογίας/Διατροφολογίας. Θα συζητηθούν επίκαιρα θέματα όπως, το δίλημμα του εμβολιασμού κατά την εγκυμοσύνη και ο ρόλος της διατροφής και του υγιεινού τρόπου ζωής στην αντιμετώπιση του κορονοϊό, αλλά και διαχρονικά θέματα όπως, η σημαντικότητα της άσκησης για την υγεία του ανθρώπου, η διατροφικές συμπεριφορές κατά τη διάρκεια αλλά και μετά την εγκυμοσύνη, κ.α.

Εάν υπάρχουν συγκεκριμένα θέματα που θα επιθυμούσατε να συζητήσουμε παρακαλώ όπως μας τα στείλετε στην ηλεκτρονική διεύθυνση [email protected] με θέμα  «Διαιτολογία και Επιστήμη Διατροφής: Τα επαγγέλματα του μέλλοντος».

Ομιλητές/ήτριες – Θεματολογία

Δρ Ελένη Ανδρέου
RDN, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στις Διατροφικές Διαταραχές, Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, Συντονίστρια  Προγραμμάτων Διαιτολογίας/Διατροφής (BSc, MSc Κλ. Διαιτ., MSc Αθλ. Διαιτ., PhD)

• Γιατί να διαλέξω το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας για τη Διαιτολογία και Επιστήμη στη Διατροφή

Δρ Δόνα Χειλέτη
RD, Κλινική Διαιτολόγος, Παιδιατρική Διαιτολόγος
Λέκτορας Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, Συντονίστρια MSc Αθλητικής Διαιτολογίας/Διατροφής

• Διατροφική συμπεριφορά από την γέννηση

Δρ Εβελίνα Χαρίδημου
Βιοχημικός, Ειδίκευση στην Διατροφική Βιοχημεία
Λέκτορας Πανεπιστήμιου Λευκωσίας

• Τι είναι μεταβολισμός; Τρόποι βελτίωσης και αλλαγής

Δρ Έλενα Φιλίππου
RD, Κλινική Διαιτολόγος με Ειδίκευση στα Μεταβολικά  Νοσήματα
Αναπληρώτρια Καθηγήτρια Διαιτολογίας/Διατροφής Πανεπιστήμιου Λευκωσίας, Συντονίστρια BSc Διαιτολογίας/Διατροφής

• Πώς επηρέασε ο κορονοϊός τοv τρόπο ζωής μας και πώς να βάλουμε σωστούς διατροφικούς στόχους

Δρ Χριστόφορος Γιαννάκη
Αναπληρωτής Καθηγητής, Κλινικός Εργοφυσιολόγος
Συντονιστής Διδακτορικού Προγράμματος Πανεπιστημίου Λευκωσίας

• Η επίδραση της πανδημίας στη φυσική δραστηριότητα

Πανεπιστήμιο Λευκωσίας: Διεθνώς αναγνωρισμένη ακαδημαϊκή αριστεία

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας συγκαταλέγεται ανάμεσα στα 1000 καλύτερα πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με το Times Higher Education (THE) World University Rankings 2021. Πρόκειται για το μεγαλύτερο σε αριθμό φοιτητών πανεπιστήμιο στην Κύπρο, με περισσότερους από 14,000 φοιτητές (εξ αποστάσεως και δια ζώσης), και το πλέον διεθνοποιημένο της χώρας, καθώς οι φοιτητές του προέρχονται από περισσότερες από 100 χώρες.

Δηλώστε Ενδιαφέρον για Πρόγραμμα Σπουδών

Συμπληρώστε την πιο κάτω φόρμα για να δηλώσετε ενδιαφέρον για συγκεκριμένο πρόγραμμα σπουδών, και για να πάρετε περισσότερες πληροφορίες πριν την εκδήλωση. Με αυτό τον τρόπο θα απαντηθούν πολλές από τις ερωτήσεις σας πριν να σας γνωρίσουμε και από κοντά.