Φόρτωση Εκδηλώσεις

Η ημερίδα απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς όλων των βαθμίδων, φοιτητές και γονείς.

Η Σχολή Μωραΐτη σε συνεργασία με τη Σχολή Επιστημών Αγωγής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνουν ημερίδα με θέμα «Διαφορετικότητα και Διαφοροποίηση στο Σχολικό Περιβάλλον». Η ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 1η Φεβρουαρίου 2020 από τις 10:00 – 14:00 στο Θέατρο Σχολής Μωραΐτη στην Αθήνα (Παπαναστασίου & Αγ. Δημητρίου, Ψυχικό).

Περιγραφή
Η άποψη ότι το σχολείο μπορεί να συμπεριλάβει όλους τους μαθητές συνδέεται με τα θεμελιακά ανθρώπινα δικαιώματα, τη δημιουργία κλίματος αμοιβαίας αποδοχής και σεβασμού μέσα στη σχολική κοινότητα.

Η διαφοροποιημένη διδασκαλία επιχειρεί να καλλιεργήσει αξίες και να διαμορφώσει μεθοδολογίες, ώστε να ενισχύσει το πνεύμα της μάθησης σε όλους τους μαθητές και να προσαρμόσει την παιδαγωγική πράξη στις ανάγκες και στις ικανότητες όλων των μελών μιας σχολικής κοινότητας. Στηρίζεται στην «υπόσχεση για επιτυχία» κάθε παιδιού αντί στον κίνδυνο για αποτυχία του, δίνοντας έμφαση στις δυνατότητες και τις προοπτικές που μπορούν να αναπτυχθούν στο σχολικό περιβάλλον. Στόχος του σεμιναρίου είναι να παρουσιάσει πώς μπορεί να διεκπεραιωθεί πρακτικά με καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης, η σύνδεση της διαφορετικότητας με τη διαφοροποίηση της διδασκαλίας σε διαφορετικές βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Είσοδος ελεύθερη.
Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.
Για περισσότερες πληροφορίες και προεγγραφή: www.diaforetikotita.com