Loading Events

Το UNIC συμμετέχει στο πρόγραμμα «Διαδικτυακό περιβάλλον και δικαιώματα του παιδιού»

Το Τμήμα Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων (MIS) του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, συμμετέχει στο πρόγραμμα που υλοποιεί το Γραφείο της Επιτρόπου Προστασίας των Δικαιωμάτων του Παιδιού με θέμα: «Διαδικτυακό περιβάλλον και δικαιώματα του παιδιού».

Το πρόγραμμα αφορά παιδιά 14-17 ετών, τα οποία καλούνται να δημιουργήσουν ένα σύντομο βίντεο σχετικά με τις πτυχές της χρήσης του διαδικτύου από τους νέους. Οι φοιτητές του τμήματος, υπό την καθοδήγηση της Δρ. Δέσπως Κτωρίδου, Αναπληρώτριας Καθηγήτριας και Επικεφαλής του Τμήματος και την βοήθεια του κ. Νικόλα Αντάρτη, συμμετέχουν σε διήμερο εργαστήρι στις 23 και 24 Απριλίου, βοηθώντας τα παιδιά στη δημιουργία του εν λόγω βίντεο.

Στόχος είναι να παρουσιαστεί το βίντεο στο συνέδριο των Ευρωπαϊκών Επιτρόπων – Ευρωπαϊκό Δίκτυο Επιτρόπων για Παιδιά (European Network of Ombudspersons of Children – ENOC) μαζί με τα υπόλοιπα βίντεο που θα δημιουργηθούν αντίστοιχα από τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές χώρες.