Φόρτωση Εκδηλώσεις

Το Professional Training Unit (Μονάδα Επαγγελματικής Επιμόρφωσης) του Τμήματος Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει διήμερο πρόγραμμα εργαστηρίων πάνω στη Θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης (Acceptance and Commitment Therapy – ACT).

Τα εργαστήρια απευθύνονται σε ψυχολόγους, φοιτητές ψυχολογίας, γιατρούς, εκπαιδευτικούς, κοινωνικούς λειτουργούς, φυσιοθεραπευτές και επαγγελματίες στον τομέα ανθρώπινου δυναμικού και θα πραγματοποιηθούν στο Παν. Λευκωσίας στις 5-6 Ιουλίου, μεταξύ των ωρών 09:00 – 17:00.

Η Θεραπεία Αποδοχής και Δέσμευσης αποτελεί μέθοδο που συνδυάζει πολλές μεθοδολογικές παραδόσεις, όπως ο πρώιμος συμπεριφορισμός, η θετική ψυχολογία και η ενσυνειδητότητα (mindfulness). Πρόκειται για ένα συνδυαστικό διαγνωστικό μοντέλο θεραπείας, που έχει εφαρμοστεί με επιτυχία για την αντιμετώπιση παθήσεων όπως η κατάθλιψη, η αγχώδης διαταραχή, το μετα-τραυματικό στρες, ο χρόνιος πόνος, οι τροφικές διαταραχές, η κατάχρηση ουσιών και πολλές άλλες.

Στόχος της μεθόδου είναι η προώθηση της ψυχολογικής ευελιξίας, δηλαδή της ικανότητας να συμπεριφέρεται κανείς με τρόπο συνεπή ως προς τις αξίες του, ακόμα και όταν προκύπτουν αποτρεπτικές εμπειρίες (π.χ. σκέψεις, συναισθήματα, σωματικός πόνος). Ο στόχος αυτός παραμένει ίδιος τόσο για τους πελάτες, όσο και για τους επαγγελματίες που ασκούν την μέθοδο.

Με το τέλος της σειράς εργαστηρίων, οι συμμετέχοντες θα είναι σε θέση να εφαρμόσουν ορισμένες από τις τεχνικές της μεθόδου στο επαγγελματικό τους περιβάλλον. Τα εργαστήρια είναι ιδιαίτερα χρήσιμα για όσους εργάζονται σε περιβάλλοντα στα οποία η αλλαγή συμπεριφοράς είναι υψίστης σημασίας, καθώς στόχο έχει να τους εφοδιάσει με επωφελή εργαλεία ως προς αυτό.

Τα εργαστήρια θα παραδοθούν από τον Δρ. Nuno Ferreira, Associate Professor in Clinical and Health Psychology, της Σχολής Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ο οποίος εξειδικεύεται στην χρήση της μεθόδου Αποδοχής και Δέσμευσης για την καταπολέμηση χρόνιων παθήσεων.

Κόστος Συμμετοχής

Δείτε το ενημερωτικό φυλλάδιο πιο κάτω για το αντίστοιχο κόστος συμμετοχής.

Περισσότερες Πληροφορίες