Εργαστήρια για μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου και Τεχνικών Σχολών

Το Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει «Ημερίδα Εικαστικού Βιβλίου», η οποία θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 06 Απριλίου 2019 μεταξύ των ωρών 10:00 και 13:30, στο Στούντιο Γραφικών Τεχνών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, στο Κεντρικό Κτήριο του Πανεπιστημίου.

Η Ημερίδα απευθύνεται σε μαθητές Β’ και Γ’ Λυκείου και Τεχνικών Σχολών, με στόχο την ενημέρωση τους για την τεχνική δημιουργίας Εικαστικού Βιβλίου, καλλιεργώντας ταυτόχρονα βασικές δεξιότητες για την εφαρμογή της μέσα από τη συμμετοχή τους σε βιωματικά εργαστήρια. Επιπλέον, δίδει τη δυνατότητα στους μαθητές να ενημερωθούν για τα επαγγέλματα και τις προοπτικές εργοδότησης στον τομέα των τεχνών, του σχεδιασμού και των πολυμέσων.

Στο πλαίσιο της ημερίδας, οι μαθητές θα έχουν επίσης την ευκαιρία να ενημερωθούν για τον επερχόμενο διαγωνισμό «Δημιουργίας Εικαστικού Βιβλίου», ο οποίος θα ανακοινωθεί με τη λήξη της ημερίδας, και στον οποίο θα έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν, διεκδικώντας υποτροφίες σε οποιοδήποτε από τα Πτυχιακά Προγράμματα Σπουδών του Τμήματος Σχεδιασμού και Πολυμέσων: Καλές Τέχνες | Γραφική Επικοινωνία | Εφαρμοσμένα Πολυμέσα.

Το πρόγραμμα των εργαστηρίων της Ημερίδας εδώ

Για περισσότερες πληροφορίες:

Νίκη Ζαχαριάδου | 22 22841661 | [email protected]