Loading Events

Κορυφαίοι γιατροί και επιστήμονες θα συζητήσουν τις νέες εξελίξεις για την πρόληψη και τη θεραπεία

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, η Ελληνική Διαβητολογική Εταιρεία (Ε.Δ.Ε.), η Ελληνική Εταιρεία Εσωτερικής Παθολογίας, το Ινστιτούτο Μελέτης, Έρευνας και Εκπαίδευσης για το Σακχαρώδη Διαβήτη και τα Μεταβολικά Νοσήματα Ελλάδος (ΙΜΕΕΣΔΜΝ), η Παθολογική Εταιρεία Κύπρου και ο Ιατρικός Σύλλογος Λευκωσίας-Κερύνειας Ιπποκράτης, σε συνεργασία με τα προγράμματα Φαρμακευτικής, Νοσηλευτικής και Διατροφολογίας και Διαιτολογίας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, διοργανώνουν την 9η Ετήσια Ημερίδα για το Σακχαρώδη Διαβήτη και τα Μεταβολικά Νοσήματα.

Η Ημερίδα, που τελεί υπό την Αιγίδα του Υπουργού Υγείας κ. Κωνσταντίνου Ιωάννου, θα πραγματοποιηθεί στις 5 Οκτωβρίου 2019 μεταξύ των ωρών 08:30-17:00 στο Cine Studio του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Aπευθύνεται σε ιατρούς όλων των ειδικοτήτων, σε νοσηλευτές, διαιτολόγους / διατροφολόγους, σε ποδολόγους, σε φοιτητές όλων των πιο πάνω ειδικοτήτων και γενικά σε επαγγελματίες υγείας.

Η παρακολούθηση των εργασιών της Ημερίδας είναι ελεύθερη και θα δοθούν πιστοποιητικά παρακολούθησης. Θα χορηγηθούν επίσης 6 Μόρια Σ.Ι.Ε., καθώς επίσης και ώρες συνεχιζόμενης Νοσηλευτικής Εκπαίδευσης.

Στην Ημερίδα, στην οποία συμμετέχουν καταξιωμένοι επιστήμονες από Ελλάδα και την Κύπρο, θα συζητηθούν επίκαιρα θέματα, καθώς και οι νέες εξελίξεις που αφορούν την πρόληψη και τη θεραπευτική αντιμετώπιση διαφόρων παθολογικών καταστάσεων (όπως παχυσαρκία, μικροβίωμα, σακχαρώδης διαβήτης, υπέρταση και δυσλιπιδαιμία) με εξατομίκευση στην κλινική πράξη, σύμφωνα με τις σύγχρονες κατευθυντήριες οδηγίες. Επίσης, θα παρουσιαστούν τρέχουσες έρευνες που διεξάγονται στην Κύπρο σχετικά με τα μεταβολικά νοσήματα.

Μπορείτε να δείτε το πρόγραμμα της Ημερίδας εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες στο τηλέφωνο 99110016 (μετά τις 09:00).
Για εγγραφές στο [email protected] μέχρι τις 4 Οκτωβρίου 2019.