Επίτροπος Λοϊζίδου-Νικολαΐδου: «H προστασία των προσωπικών δεδομένων είναι πρωτίστως ζήτημα κουλτούρας»

Στις 21 Φεβρουαρίου διοργανώθηκε ανοιχτή συζήτηση  με την Επίτροπο Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα Ειρήνη Λοϊζίδου-Νικολαΐδου, στο Αμφιθέατρο UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας. Χαιρετισμό στην εκδήλωση απηύθυνε ο Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής Καθ. Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης.

Η κα Λοϊζίδου-Νικολαΐδου παρουσίασε σημαντικές πτυχές της λειτουργίας της κυπριακής ανεξάρτητης εποπτικής Αρχής για την προστασία των προσωπικών δεδομένων, καθώς και της σχετικής ευρωπαϊκής και κυπριακής νομοθεσίας, εξηγώντας τι είναι τα προσωπικά δεδομένα και οι βασικές αρχές επεξεργασίας τους.  Η Επίτροπος τόνισε ότι, η προστασία των προσωπικών δεδομένων είναι πρωτίστως ζήτημα κουλτούρας, η οποία διαρκώς αλλάζει και προσαρμόζεται σε ένα συνεχώς μεταβαλλόμενο περιβάλλον.

Υπογράμμισε ότι το Γραφείο της έχει συμβουλευτικό, γνωμοδοτικό, και καθοδηγητικό ρόλο όσον αφορά στην όσο γίνεται καλύτερη κατανόηση της προστασίας των προσωπικών δεδομένων. Βασικές συνιστώσες αυτής της διαδικασίας είναι ο Γενικός Κανονισμός Προστασίας Δεδομένων (ΓΚΠΔ), ο αντίστοιχος κυπριακός νόμος, η αρχή της λογοδοσίας, η σχετικότητα των νέων δικαιωμάτων που θεσπίζονται με το ΓΚΠΔ, και η εκάστοτε στάθμιση των συγκρουόμενων δικαιωμάτων.

Στην εκδήλωση παρευρέθηκαν φοιτητές, ακαδημαϊκοί, νομικοί, και ελεύθεροι επαγγελματίες, οι οποίοι έθεσαν τις ερωτήσεις τους, εξέφρασαν τις απόψεις τους, και συμμετείχαν σε ελεύθερη συζήτηση με την Επίτροπο για πληθώρα διαφορετικών παραμέτρων της προστασίας προσωπικών δεδομένων. Οι παρευρισκόμενοι εξέφρασαν επίσης τις ανησυχίες τους για τη δυνατότητα συμπόρευσης του ΓΚΠΔ με τις συνεχώς εξελισσόμενες νέες τεχνολογίες, και κυρίως για τη δυνατότητα προστασίας των προσωπικών μας δεδομένων μέσα από τις ποικίλες εφαρμογές της τεχνητής νοημοσύνης.

Τη συζήτηση συντόνισε ο Δημήτριος Κουκιάδης, Επίκουρος Καθηγητής στη Σχολή.