Επίσκεψη της νέας Διευθύντριας του British Council στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Σύσφιξη των σχέσεων του Πανεπιστημίου με το Ηνωμένο Βασίλειο στον τομέα της ανώτερης εκπαίδευσης

Η κα Angela Hennely, Διευθύντρια του British Council, πραγματοποίησε την περασμένη Παρασκευή, 13 Δεκεμβρίου 2019 επίσκεψη στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, όπου συναντήθηκε και συνομίλησε με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου, Καθηγητή Φίλιππο Πουγιούτα. Σκοπός της επίσκεψης της ήταν η περαιτέρω σύσφιξη των ήδη πολύ στενών σχέσεων της Κύπρου με το Ηνωμένο Βασίλειο στον τομέα της ανώτερης εκπαίδευσης.

Η Διευθύντρια Hennely, δήλωσε εντυπωσιασμένη με την πορεία εξέλιξης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας όσο αφορά την ακαδημαϊκή του ανάπτυξη και την στρατηγική διεθνοποίησης του, κάνοντας ιδιαίτερη αναφορά στις κτηριακές του υποδομές, τον αριθμό των προγραμμάτων σπουδών του, αλλά και τον αριθμό των φοιτητών του, και επισήμανε ότι θα ήθελε να εργαστεί προς την περαιτέρω ανάπτυξη των σχέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας με Βρετανικά πανεπιστημιακά ιδρύματα προς αμοιβαίο όφελος των δυο πλευρών.

Ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Καθηγητής Φίλιππος Πουγιούτας, παρουσίασε στη Διευθύντρια του British Council το Πανεπιστήμιο και τη στρατηγική του για διεθνοποίηση και αναφέρθηκε στη μεγάλη επιτυχία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στον τομέα της προσφοράς διασυνοριακής εκπαίδευσης. Πιο συγκεκριμένα, αναφέρθηκε στην πρωτοπόρο θέση που το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας κατέχει σε σχέση με την εξ αποστάσεως εκπαίδευση και την προσφορά διαπανεπιστημιακών διασυνοριακών προγραμμάτων σπουδών, τα οποία προσφέρει σε συνεργασία με κορυφαία πανεπιστήμια του κόσμου.

Επιπλέον, ο Πρύτανης τόνισε τις πολύ σημαντικές συνεργασίες που το Πανεπιστήμιο έχει με Βρετανικά πανεπιστήμια, οι οποίες περιλαμβάνουν την ίδρυση της πρώτης Ιατρικής Σχολής στη Κύπρο σε συνεργασία με το St George’s, University of London. Στη συνέχεια αναφέρθηκε στη συνεργασία με το Royal Veterinary College για μελλοντική προσφορά προγράμματος Κτηνιατρικής. Τέλος, ο Πρύτανης μίλησε για την πρόσφατη συνεργασία με το Cass Business School, City, University of London, μιας από τις κορυφαίες Σχολές Διοίκησης Επιχειρήσεων στον κόσμο.

Ολοκληρώνοντας, ο Πρύτανης Πουγιούτας υπογράμμισε πως προσβλέπει στην ανάπτυξη περισσοτέρων συνεργασιών με διακεκριμένα πανεπιστήμια της Βρετανίας, στο πλαίσιο της υλοποίησης της στρατηγικής διεθνοποίησης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.