«Οιστός», Τεύχος 5

Πρόσκληση συγγραφέα

344529982_6962216773805312_4345415158885872141_n

Επίσκεψη από τον πολυβραβευμένο συγγραφέα Μάνο Κοντολέων στο μάθημα EDUS-320 «Παιδική Λογοτεχνία»

Ένα απόγευμα μιας Παρασκευής, κάπου στις αρχές Μαΐου του 2023, βρέθηκα –είχα την τύχη να βρεθώ– ανάμεσα στις φοιτήτριες και φοιτητές του μαθήματος Παιδικής Λογοτεχνίας, που η Δρ Μαρίνα Ροδοσθένους διδάσκει στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Η επαφή ενός συγγραφέα με το κοινό του, με ανθρώπους δηλαδή που έχουν διαβάσει κάποια από τα βιβλία του, είναι πάντα μια μοναδική εμπειρία γι’ αυτόν. Μέσα από αυτές τις συναντήσεις, ο συγγραφέας μπορεί και γνωρίζει με έναν άμεσο τρόπο το πως τα έργα του έχουν αγγίξει και συνομιλήσει με τους αναγνώστες τους.

Και αυτές οι συναντήσεις έχουν μια ιδιαίτερη ουσία αν γίνονται μέσα στα πλαίσια μιας συνάντησης του συγγραφέα με φοιτητές και μελλοντικούς εκπαιδευτικούς. Με νέους, δηλαδή, ανθρώπους που θα χρησιμοποιήσουν έργα του για να βοηθήσουν τα παιδιά – αυριανούς μαθητές τους να αγαπήσουν τη λογοτεχνία.

Η Δρ Μαρίνα Ροδοσθένους μου πρόσφερε αυτή την ευκαιρία και για κοντά δύο ώρες είχα μια –εκ βαθέων, θα τη χαρακτήριζα– συνομιλία με νεαρά άτομα, τα οποία οδηγούσαν με τον τρόπο τους σε διάφορες περιοχές συγγραφικών προβληματισμών τις σκέψεις μου.

Ελπίζω και θέλω να πιστεύω πως κι εγώ από τη δική μου μεριά έδωσα στις φοιτήτριες και στους φοιτητε΄ς ένα πλούσιο υλικό που στο μέλλον θα τους φανεί χρήσιμο, καθώς θα προσπαθούν από τη μια να διατηρούν τη στενή τους σχέση με τη λογοτεχνία και από την άλλη αυτή την καλά θεμελιωμένη γνώση τους να την κατευθύνουν προς τη μεριά των μαθητών τους.

Σε κάθε περίπτωση, αναγνωρίζω τόσο την καλή προετοιμασία της συνάντησης εκ μέρους της Δρας Ροδοσθένους, αλλά και τον πολιτισμένο χώρο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας μέσα στον οποίο αυτές οι δυο ώρες κυλήσανε.

Δεν έχω τίποτε άλλο να προσθέσω παρά ένα! Ευχαριστώ για τη φιλοξενία.

Μάνος Κοντολέων – Συγγραφέας

Published On: Σεπτέμβριος 16th, 2023|Categories: Blog, OISTOS|
Διαβαίνοντας το Μονοπάτι της Έρευνας: Μοναδικές Πινελιές Συναισθημάτων και Εμπειριών της Βασιλείας Γεωργίου
Αναστοχαστικό ημερολόγιο από τη φοιτήτρια Δημοτικής Εκπαίδευσης Λουκία Ρούσσου

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.