Ένταξη Γραφείου Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στο Δίκτυο Eurodesk Κύπρου

Το γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας ανακοινώνει την ένταξή του στο δίκτυο Eurodesk Κύπρου, με την ιδιότητα του «Πολλαπλασιαστή». Στόχος της αποστολής ενός «Πολλαπλασιαστή» είναι η υποστήριξη της αποστολής του δικτύου Eurodesk, που δεν είναι άλλη από την αφιλοκερδή παροχή πληροφόρησης στους νέους και στα άτομα τα οποία ασχολούνται με τη νεολαία, για ποικίλες ευκαιρίες σε όλη την Ευρώπη, με θέμα την κινητικότητα, τον εθελοντισμό, τη συμμετοχή σε προγράμματα ανταλλαγών, την εργασία, την πρακτική άσκηση, τη μη τυπική μάθηση, τη συμμετοχή στη λήψη αποφάσεων, την εμπλοκή στα κοινά και άλλα.

Το Eurodesk λειτουργεί σε 36 ευρωπαϊκές χώρες, και στην Κύπρο η αρμόδια υπηρεσία για τη λειτουργία του είναι ο Οργανισμός Νεολαίας Κύπρου (ΟΝΕΚ). Αξίζει να σημειωθεί ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι το πρώτο Ίδρυμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης που εντάχθηκε ανάμεσα στους Πολλαπλασιαστές του δικτύου στην Κύπρο και ένας από τους 1500 οργανισμούς που συμμετέχουν σε αυτό από ολόκληρη την Ευρώπη.

Σε σχετική επιστολή του, ο ΟΝΕΚ αναφέρει: «Έχοντας μελετήσει το έργο που επιτελεί το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, καθώς και τη δράση του σε θέματα που αφορούν τους νέους, είμαστε πεπεισμένοι ότι και οι δυο οργανισμοί θα αποκομίσουν σημαντικά οφέλη από τη μεταξύ τους συνεργασία, τα οποία θα έχουν ως τελικούς αποδέκτες τους νέους στην Κύπρο».

Η ένταξη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, μέσω του Γραφείου Erasmus, στο δίκτυο των πολλαπλασιαστών του Eurodesk Κύπρου, θα αποτελέσει μια σημαντική προσθήκη στην περαιτέρω προώθηση των στόχων του προγράμματος, που αφορούν κυρίως την ενημέρωση των νέων για τις ευκαιρίες κινητικότητας που προσφέρει η Ευρωπαϊκή Ένωση.

Οι φοιτητές θα έχουν την ευκαιρία να ενημερώνονται από το Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου  Λευκωσίας για δράσεις της ΕΕ σχετικές με την Κινητικότητα στην Ευρώπη, όπως ταξίδια με εισιτήριο InterRail, πρακτική άσκηση, ανταλλαγή νέων, εθελοντισμό και πολλά άλλα.

Περισσότερες πληροφορίες βρίσκονται αναρτημένες στη σελίδα του δικτύου Eurodesk Κύπρου.