«Ένα αειφόρο μέλλον για τη Λευκωσία»

Συνεργασία του στούντιο SWAT του Delft University of Technology (TU Delft) και του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας

Η συνεργασία ανάμεσα σε φοιτητές και τους καθηγητές τους, του Τμήματος Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και τους συναδέρφους τους του Delft University of Technology (TU Delft), στο πρωτοπόρο πρόγραμμα του στούντιο SWAT, είχε εντυπωσιακά αποτελέσματα, όπως ανακοινώθηκε στη διάρκεια εκδήλωσης στις εγκαταστάσεις του Architecture Research Centre [ARC] στη Λευκωσία.

Το στούντιο SWAT είναι ένα εντατικό εργαστήριο έρευνας και σχεδιασμού, διάρκειας δύο εβδομάδων, ανάμεσα στις δύο πλευρές, με στόχο να διερευνηθούν νέες κατευθύνσεις όσον αφορά στη λειτουργία των σύγχρονων πόλεων με την εφαρμογή μεθοδολογίας που «αγκαλιάζει» τη θεωρητική γνώση, την αριστεία της τεχνολογίας, τη περιβαλλοντική αποτελεσματικότητα και την κοινωνική επίπτωση, σε περιοχές όπως ο παλιός τομέας της Λευκωσίας.

Ο καθηγητής του TU Delft, Craig Martin, παρουσίασε το πρόγραμμα του στούντιο SWAT για τη Λευκωσία, καθώς επίσης και προηγούμενες προτάσεις σε άλλες χώρες. «Τα εργαστήρια SWAT είναι η προκαταρκτική φάση του City-zen Roadshow που θα έρθει και θα παρουσιαστεί στη Λευκωσία από τις 8-15 Μαΐου 2019. Το πρώτο μέρος αυτής της εκδήλωσης είναι ένα φοιτητικό πρόγραμμα γνωστό ως στούντιο SWAT. Σε αυτό οι φοιτητές γνωρίζουν τη συγκεκριμένη περιοχή της πόλης που τους ενδιαφέρει, τις προκλήσεις και τις δυνατότητες της. Οι φοιτητές των δύο Πανεπιστημίων στοχεύουν στο να προτείνουν επεμβάσεις στην πόλη, οι οποίες θα συμβάλλουν ώστε