Εκδήλωση για την Πολυθρησκευτική και Πολυπολιτισμική Εκπαίδευση στο Λονδίνο

Η Νομική Σχολή του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Royal Commonwealth Society Cyprus Branch, σε συνεργασία με την Ύπατη Αρμοστεία της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Λονδίνο, διοργάνωσαν την Τρίτη, 16 Οκτωβρίου 2018 συζήτηση με τίτλο “Πολυθρησκευτική και Πολυπολιτισμική Εκπαίδευση: Προοπτικές και Προκλήσεις”.

Την εκδήλωση προλόγισε ο Ύπατος Αρμοστής της Κύπρου στο Λονδίνο, Α.Ε. κ. Ευριπίδης Λ. Ευρυβιάδης, ενώ στο πάνελ της συζήτησης παρακάθησαν ο Καθ. Αχιλλεύς Κ. Αιμιλιανίδης, Κοσμήτορας της Νομικής Σχολής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, ο Δρ Αιμίλιος Α. Σολωμού, Διευθυντής της Έδρας ΟΥΝΕΣΚΟ του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, και η κα. Άντρια Ζαφειράκου, Υποδιευθύντρια του Alperton Community School και πρόσφατα βραβευθείσα με το Global Teacher Prize.

Η εκδήλωση πραγματοποιήθηκε στους χώρους της Ύπατης Αρμοστείας της Κυπριακής Δημοκρατίας στο Λονδίνο σε μία κατάμεστη αίθουσα, της οποίας το κοινό περιελάμβανε μεταξύ άλλων εκπροσώπους κυβερνήσεων και διεθνών οργανισμών, θρησκευτικούς ηγέτες, ακαδημαϊκούς και μέλη της κοινωνίας των πολιτών.

Οι παρευρισκόμενοι εισηγήθηκαν ένα νέο πλαίσιο για την κατανόηση της πολυπολιτισμικής εκπαίδευσης, το οποίο θα μπορούσε να διασφαλίσει την προστασία των ατομικών δικαιωμάτων σε συνάρτηση με το σεβασμό των ιδιαίτερων παραδόσεων των μαθητών και φοιτητών, και των ελάχιστων απαιτήσεων του κράτους εισδοχής.