ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΟΣ ΓΙΑ ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΩΝ ΣΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΩΝ ΣΠΟΥΔΩΝ ΣΤΗ ΝΟΜΙΚΗ

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ανακοινώνει το άνοιγμα επτά θέσεων για την εισδοχή στο Πρόγραμμα Διδακτορικών Σπουδών στη Νομική για το Χειμερινό εξάμηνο 2019.

Το πρόγραμμα αποσκοπεί να προσφέρει το ύψιστο επίπεδο επιστημονικής γνώσης και να προετοιμάσει τους φοιτητές για μία καριέρα στην τριτοβάθμια εκπαίδευση και στην επιστημονική έρευνα στο πεδίο της νομικής επιστήμης. Οι φοιτητές αναμένεται να διεξάγουν μία σύγχρονη μορφή έρευνας, που θα προάγει πρωτότυπες και πρακτικά εφαρμόσιμες λύσεις σε επιστημονικά ζητήματα της Νομικής.
Οι συγκεκριμένοι στόχοι του προγράμματος συνίστανται στην:

• Ανάπτυξη της εις βάθος κατανόησης και της κριτικής επεξεργασίας εκ μέρους των φοιτητών της σύγχρονης βιβλιογραφίας και των ερευνητικών μεθόδων στο πεδίο της νομικής επιστήμης
  • Ενίσχυση των ερευνητικών ικανοτήτων των φοιτητών και διευκόλυνση της ανάπτυξης εξειδίκευσης στο πεδίο της έρευνάς τους
  • Εκπαίδευση των φοιτητών στον τρόπο διάδοσης των πορισμάτων της έρευνάς τους, των συμπερασμάτων και των προτάσεών τους, μέσω, επί παραδείγματι, της δημοσίευσης σε επιστημονικά περιοδικά ή/και της παρουσίασης της εργασίας τους σε επιστημονικά συνέδρια και σεμινάρια.

Το πρόγραμμα προσφέρεται στην αγγλική και ελληνική γλώσσα.

ΣχολήΝομικής
Διάρκεια3 έτη
Αριθμός θέσεων7
Κριτήρια επιλογήςΠροεπιλογή με βάση την αξιολόγηση των ικανοτήτων του υποψηφίου και τελική επιλογή με βάση ατομική συνέντευξη
Καταληκτική ημερομηνία αιτήσεων15 Ιουλίου 2019
Προφορική εξέταση22 Ιουλίου 2019
(η εξέταση μπορεί να γίνει και μέσω Skype)
ΓλώσσαΌλες οι πτυχές του προγράμματος (αίτηση συμμετοχής, ατομικές συνεντεύξεις, μελέτη) πραγματοποιούνται στα ελληνικά και αγγλικά

ΥΠΟΒΟΛΗ ΑΙΤΗΣΗΣ

Για ακαδημαϊκές πληροφορίες σχετικές με το πρόγραμμα διδακτορικών σπουδών μπορείτε να επικοινωνείτε με τον ακαδημαϊκό υπεύθυνο του προγράμματος, Δρ. Χρήστο Παπαστυλιανό, μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου στη διεύθυνση [email protected].

• Η αίτηση συμμετοχής θα πρέπει να υποβληθεί μόνο ηλεκτρονικά στο https://www.unic.ac.cy/apply.