Ιστολόγιο

• Η Ευδοκία Δημητρίου, απόφοιτος Αρχιτεκτονικής, μιλά στον δημοσιογράφο Κώστα Α. Κωνσταντίνου, για τις εμπειρίες της στην Γκάνα.

•   Σκέψου ένα Πανεπιστήμιο με περισσότερους από 11,000 φοιτητές από 70 χώρες. Με μια πανεπιστημιούπολη με 18 σύγχρονα κτήρια και παρουσία σε άλλες 18 πόλεις παγκοσμίως.

•   Από μικρός ο Σωτήρης ήθελε να βοηθάει τους συνανθρώπους του. Σπούδασε Βιολογία στο Πανεπιστήμιο της Β. Καρολίνας στις ΗΠΑ. Το 2011, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ίδρυσε την 1η Ιατρική Σχολή στην Κύπρο. Ο Σωτήρης είδε την ευκαιρία να ακολουθήσει το όνειρό του.

•   Η Χριστοθέα είναι μητέρα και γιαγιά 76 ετών. Ζει όμορφες στιγμές με την οικογένειά της στα Περβόλια Λάρνακας. Η Χριστοθέα όμως δεν είναι μια συνηθισμένη γιαγιά. Από μικρή ήθελε να σπουδάσει Νομική.

• Το έργο επιδιώκει να προωθήσει την αναβάθμιση και την εξειδίκευση σε 8 κράτη μέλη, παρέχοντας στους ευάλωτους νέους την επαγγελματικό προσανατολισμό και καθοδήγηση μέσω ηλεκτρονικής πλατφόρμας.

•   Ο Emmanuel μεγάλωσε στη Λευκωσία. Σπούδασε Ηλεκτρολόγος Μηχανικός στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Το 2008 αποφοίτησε με βαθμό Άριστα. Συνέχισε με μεταπτυχιακό στην Περιβαλλοντική Υγεία. Κι αμέσως μετά με διδακτορικό στη Βιοστατιστική στο Harvard.

•   Το 2009 ο Bryant εργαζόταν ως γιατρός στη Philadelphia. Παράλληλα, ανέπτυξε ένα ιδιαίτερο ενδιαφέρον για την καινοτόμο τεχνολογία blockchain. Το 2014 έκανε εγγραφή στο σχετικό, εξ αποστάσεως μεταπτυχιακό του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

•   Η Ιωάννα έχει πτυχίο στα Παιδαγωγικά και μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή. Ο χρόνος που περνά διδάσκοντας τα παιδιά τη γεμίζει αφάνταστα. Αυτό όμως δεν είναι αρκετό για την Ιωάννα.