Ιστολόγιο

• "I will never forget the feeling of going out to shoot an event on my own; being trusted to represent the University. Throughout my degree, I discovered that I really enjoy collaborating, and since the production of videos has traditionally been a matter of group work, I would like to continue working on creative projects through video. If I met myself 4 years ago, I would encourage me to trust the people I would meet here at UNIC and let the self-discovery begin!"

• Professor Angelika Kokkinaki joined the University of Nicosia in 2003 and is currently the Director of the MBA Office and a Professor at the School of Business of the University of Nicosia. In conversing with her, her enthusiasm and dedication to academia and research become immediately evident and one cannot help but appreciate her can-do attitude and generous spirit, which, no doubt, have propelled her in her career.

• "Lecturers and administrative staff are extremely helpful and supportive. I would like to thank all my lecturers and the administrative staff for their support and understanding. My thanks also extend to my fellow students for the teamwork during all these years together. "

• , , , ,

In Fall 2010, the Department of Architecture moved into new facilities that have been designed specifically to fulfill the needs of the program.

ARCH-501/502 Unit 5 – in/out crisis Students: K. Kyriakou

ARCH-401/402 Unit 5 – in/out crisis Student: Penelope Vasques Hadjilyra

• , , ,

ARCH-501/502, Unit 6: Time Synergies and Adaptive Architecture Student: Andreas Prokopiou

• , , , ,

The 4th annual Sukkahville Design Competition, aiming to raise public awareness on affordable housing, invited architects, students, artists, builders and allied design professionals to submit their design proposals for a temporary, freestanding Sukkah for the holiday of Sukkot.