Το έργο “Ripples” είναι μια διαδραστική εγκατάσταση που σχεδιάστηκε με σκοπό να κεντρίσει την προσοχή των περαστικών προσδίδοντας κίνηση σε στατικά γλυπτά.

Το “ZEBRA”, ένα plug-in για το πρόγραμμα Rhino που αναπτύχθηκε από την κυπριακή εταιρεία “Seamlexity”, χρησιμοποιείται για να μετατρέψει εικόνες σε στοιχεία για επεξεργασία σε laser cutter. Η εγκατάσταση κατασκευάστηκε από εθελοντές επαγγελματίες σχεδιαστές στο νεοσύστατο ανοικτό εργαστήρι Makers Will Make (Λεμεσός) και φιλοξενείται στο φουαγιέ των Χαρουπόμυλων Λανίτη κατά τη διάρκεια του 13ου Διεθνούς Φεστιβάλ Ντοκυμαντέρ (1– 8 Αυγούστου 2018).

Συμμετέχοντες:

• Μιχάλης Γεωργίου
  • Οδυσσέας Γεωργίου
  • Εύα Κοραή
  • Χριστίνα Χριστοφόρου
  • Ναταλία Μοϊσένκοβα
  • Ράσια Ζενεττίν
  • Παναγιώτης Χατζηιωάννου
  • Βαλεντίνος Χαραλαμπίδης
  • Στέφανη Μιλικούρη
  • Κωνσταντίνα Γιανναπή
  • Περικλής Γεωργίου
  • Αιμίλιος Μοράρης
  • Μαρία Ευθυμίου

Το έργο χρηματοδοτήθηκε από to 15ο Καλοκαιρινό Φεστιβάλ Νέας Κίνησης.

Υποστηρικτές: Makers Will Make, Seamlexity, HUB Design Platform, Carob Mill Restaurants, το Τμήμα Αρχιτεκτονικής του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Τεχνολογικό Πανεπιστήμιο Κύπρου.