Από το UNIC στην Nielsen Κύπρου, κι έπειτα στην Nielsen Global

Η απόφασή μου να πάω στην Κύπρο για να σπουδάσω στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας ήταν ένα από τα σημαντικότερα βήματα της ζωής μου.

Όταν ήμουν 16-17 ετών, σκεφτόμουν συνέχεια ποιο δρόμο να διαλέξω μετά το σχολείο. Καθώς γνώριζα πως τα πανεπιστημιακά μου χρόνια θα ήταν η βάση για το μέλλον μου, δημιούργησα μια λίστα με αυστηρά κριτήρια επιλογής, η οποία περιλάμβανε τα εξής: εξαιρετικό επίπεδο διδασκαλίας, πρακτική εξάσκηση, κίνητρα για συνεχή προσωπική εξέλιξη. Αυτές οι υψηλές απαιτήσεις μου είναι που με οδήγησαν στην Κύπρο και στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Τα έξι χρόνια που πέρασα στο UNIC δεν επαλήθευσαν απλώς τις προσδοκίες μου, αλλά τις ξεπέρασαν κατά πολύ. Πέρασα από το όνειρο και τα σχέδια στην πράξη.

Το UNIC μού προσέφερε πολλά περισσότερα από μία απλή εκπαίδευση. Πέρα από τη συστηματική διδασκαλία και την ανάπτυξη δεξιοτήτων, αυτό που με εντυπωσίασε ήταν η σημασία που προσδίδει το Πανεπιστήμιο στην ατομική εξέλιξη του κάθε φοιτητή. Με τη συνδρομή των καθηγητών, σου παρέχεται η δυνατότητα να μάθεις τα πάντα γύρω από το αντικείμενο που σε ενδιαφέρει, ενώ ταυτόχρονα ολοκληρώνεσαι ως επαγγελματίας στον τομέα σου αλλά και ως προσωπικότητα. Αυτή η έμφαση στην προσωπική εξέλιξη και στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων που δίνει το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας το έκανε να είναι ο δικός μου χώρος!

Στο UNIC κατάλαβα πως ο ουρανός δεν είναι το όριο! Δεν υπάρχουν όρια όταν οι βάσεις σου είναι τόσο γερές, τόσο σταθερές. Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με βοήθησε να γίνω ο καλύτερος εαυτός μου. Σπούδασα Διοίκηση Επιχειρήσεων Τουρισμού, Αναψυχής και Οργάνωσης Εκδηλώσεων (BBA) και ακολούθως Διοίκηση Επιχειρήσεων (MBA). Σήμερα, εργάζομαι στον τομέα της Νευροεπιστήμης της Καταναλωτικής Συμπεριφοράς στα κεντρικά γραφεία για την Παγκόσμια Αγορά της AC Nielsen στη Γενεύη. Η Nielsen είναι η μεγαλύτερη εταιρεία έρευνας αγοράς στον κόσμο. Πώς σχετίζεται το πτυχίο και ο χρόνος μου στο UNIC με τη σταδιοδρομία μου; Στα ΠΑΝΤΑ!

Η συνεισφορά του UNIC στην καριέρα μου και τη νέα μου ζωή ήταν τεράστια και δεν περιορίστηκε στην επαγγελματική και προσωπική μου εξέλιξη. Το Γραφείο Σταδιοδρομίας και Διασύνδεσης του UNIC με βοήθησε στην πρώτη μου πρόσληψη στη Nielsen πριν από μια δεκαετία περίπου. Τότε ήμουν μία νέα πτυχιούχος με αρχική θέση εργασίας, ενώ σήμερα κατέχω ηγετική θέση στην Παγκόσμια Έρευνα Καταναλωτών για φίρμες πολλών δισεκατομμυρίων δολαρίων και συνεργάζομαι με υψηλού επιπέδου στελέχη που συγκαταλέγονται στους 500 πιο ισχυρούς ανθρώπους του κόσμου στη λίστα του Fortune. Η εκπαίδευση δεν είναι προετοιμασία για τη ζωή. Είναι η ίδια η ζωή. Ωστόσο, ενώ η εκπαίδευση είναι μια διαδικασία που δεν τελειώνει ποτέ, τα θεμέλια που απέκτησα στο UNIC έκαναν τη διαφορά για μένα. Απέκτησα γνώσεις. Κάνω μεγαλόπνοα σχέδια. Εσείς;

Anna Rangelova
Διευθύντρια Εξυπηρέτησης Πελατών, τομέας Νευροεπιστήμης της Καταναλωτικής Συμπεριφοράς, AC Nielsen, Γενεύη, Ελβετία
Διοίκηση Επιχειρήσεων Τουρισμού, Αναψυχής και Οργάνωσης Εκδηλώσεων, Τάξη του 2008
MBA – κατεύθυνση Διοίκηση, Τάξη του 2010