Φέτος, είμαι στο τελευταίο έτος σπουδών μου στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ένα πανεπιστήμιο που κατανοεί και απευθύνεται στις δυσκολίες που αντιμετωπίζουν οι επαγγελματίες ολυμπιακοί αθλητές. Σίγουρα, στη δική μου περίπτωση, νιώθω πως το UNIC μού έχει προσφέρει την απαραίτητη ευελιξία και στήριξη, ώστε να μπορέσω να τα πάω καλά τόσο στις ακαδημαϊκές όσο και στις επαγγελματικές μου επιδιώξεις.

Έχω καταφέρει πολλά με την πρωταθλήτρια ομάδα του ΑΠΟΕΛ, απόδειξη της σκληρής δουλειάς και των ατελείωτων ωρών που αφοσίωσα ως επιθετικός με την ομάδα από το 2013. Παράλληλα, το UNIC μού έχει δώσει πάρα πολλά σε σχέση με μια ολοκληρωμένη εκπαίδευση, προσθέτοντας στο σύνολο των ικανοτήτων μου και βοηθώντας με να φτάσω στο σημείο όπου μπορώ να προχωρήσω και να προοδεύσω στη ζωή μου πέρα από την αγωνιστική μου καριέρα. Νιώθω πως το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας με προετοιμάζει για το επόμενο κεφάλαιο στη σταδιοδρομία μου, όταν θα έρθει αναπόφευκτα εκείνη η μέρα που θα αποσυρθώ από τον αγωνιστικό χώρο. Θα είμαι τότε σε θέση να συνεχίσω να ασχολούμαι με τον αθλητισμό, υπό άλλη όμως ιδιότητα.

Σίγουρα, δεν έχω ξοφλήσει ακόμα! Η ομάδα πάει σταθερά καλά στις μεγάλες αρένες, επιτυγχάνοντας σημαντικές νίκες έναντι μεγάλων ομάδων στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθληµα και το κύπελλο πρωταθλητριών UEFA. Ταυτόχρονα, παίζω με την Εθνική Κύπρου, εκπροσωπώντας τη χώρα μου σε συναρπαστικά παιχνίδια εντός και εκτός Κύπρου.

Θέλω να ευχαριστήσω το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και τους ικανούς και πολύ υποστηρικτικούς καθηγητές μου για μια φανταστική εμπειρία. Οι σπουδές μου στην Επιστήμη της Άσκησης και της Φυσικής Αγωγής με βοήθησαν να αγκαλιάσω και να αναπτύξω τις γνώσεις μου και να κατανοήσω τη λειτουργία της άθλησης, πράγμα που πιστεύω πως πρέπει να κάνουν όλοι οι εν ενεργεία αθλητές που ενδιαφέρονται πραγματικά για το άθλημά τους (ειδικά σε ό,τι αφορά την προπόνηση ή/και τη διοίκηση).

Είμαι ιδιαίτερα ευγνώμον για τη στήριξη που έχω όλο αυτό το διάστημα, που διευκολύνει μια κατά τα άλλα δύσκολη διαδικασία. Όπως έχω αναφέρει, το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αντιμετωπίζει τους επαγγελματίες και ολυμπιακούς αθλητές με τον καλύτερο τρόπο, παρέχοντάς τους γερές επιστημονικές γνώσεις. Με αυτό τον τρόπο, το Πανεπιστήμιο συμβάλλει, μαζί με άλλους παράγοντες, στην ανάπτυξη της άθλησης στην Κύπρο και στην αναβάθμιση του πολιτισμού άθλησης στη χώρα μας και πέρα από αυτήν.

Πιέρος Σωτηρίου

Επαγγελματίας Ποδοσφαιριστής, ΑΠΟΕΛ