Κάνοντας μιαν ανασκόπηση, θεωρώ πως η επιλογή μου να φοιτήσω στην Κύπρο, και συγκεκριμένα στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, ήταν σημαντικό ορόσημο τόσο στην προσωπική όσο και στην επαγγελματική μου εξέλιξη. Το διεθνές περιβάλλον και ο συνδυασμός εξαιρετικής ποιότητας σπουδών και πρακτικής κατάρτισης αποδείχτηκαν η πιο σωστή προσέγγιση, αλλά και μια φανταστική εμπειρία που με προετοίμασε για όλα τα ζητήματα που είχα να αντιμετωπίσω ως ενήλικας, όπως και όλες τις προκλήσεις του σημερινού διεθνοποιημένου κόσμου των επιχειρήσεων.

Οι καταπληκτικοί καθηγητές, οι σύγχρονες αίθουσες διδασκαλίας και λοιπές εγκαταστάσεις, οι ποικίλες εκδηλώσεις που σου δίνουν πρόσβαση σε άλλους πολιτισμούς, και η υπέροχη καφετέρια που λειτουργεί ως ιδανικός “κοινωνικός χώρος”… ήταν όλα αναπό- σπαστο μέρος των φοιτητικών μου χρόνων στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας. Δε μιλάμε μόνο για μια αξέχαστη εμπειρία, μα και για έναν φάρο που φώτισε τον δρόμο που ακολούθησα.

Χάρη στη συνεχή στήριξη του UNIC, είχα τη μοναδική ευκαιρία να ξεκινήσω την επαγγελματική μου εμπειρία στον τρίτο χρόνο σπουδών. Έκτοτε, εργάζομαι στον χώρο των επιχειρήσεων, αναλαμβάνοντας διάφορες θέσεις και ταξιδεύοντας σε ολόκληρο τον κόσμο για διάφορα επιχειρηματικά και συμβουλευτικά έργα. Ξεκινώντας ως ορκωτή ελεγκτής και σύμβουλος διεθνών επιχειρήσεων, η πορεία μου με οδήγησε τελικά στις Βρυξέλλες.

Σήμερα, χειρίζομαι μεγάλους πολυεθνικούς οργα- νισμούς ως Διευθύντρια στο Διεθνές Φορολογικό Κέντρο της Deloitte Global (Ευρώπης), βοηθώντας στη συμπλήρωση των οικονομικών καταστάσεων και στην τήρηση των φορολογικών υποχρεώσεων σε Ευρώπη, Μέση Ανατολή και Αφρική. Παράλληλα, είμαι το πρώτο άτομο επαφής και σύμβουλος παγκόσμιων αναδιαρθρώσεων, υιοθέτησης διεθνών προτύπων χρηματοοικονομικών καταστάσεων, και διασυνοριακών συγχωνεύσεων και εξαγορών. Έχω επίσης την ευκαιρία να συνεργάζομαι στενά και να παρακολουθώ το έργο διαφόρων Ευρωπαϊκών Θεσμών. Τέλος, ταξιδεύω στις πέντε ηπείρους και συνεργάζομαι με παγκόσμιες και διεθνείς ομάδες σε καθημερινή βάση.

Και όλα αυτά, χάρη στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, που με προετοίμασε για όλες τις προκλήσεις που εμφανίζονται μετά τις σπουδές. Η μετάβαση από το πανεπιστήμιο στην επαγγελματική αρένα δεν είναι εύκολη υπόθεση. Αν όμως έχετε αποκτήσει τις σωστές γνώσεις, αν σας έχουν δοθεί τα κατάλληλα εργαλεία και η ορθή στάση απέναντι στα πράγματα, αν είστε εφοδιασμένοι με σχετική πείρα και αυτοπεποίθηση, και αν πάρετε τις σωστές αποφάσεις με την κατάλληλη καθοδήγηση, τότε δεν έχετε τίποτα να φοβηθείτε. Έτσι πέτυχα κι εγώ. Μπορείτε να το κάνετε κι εσείς. Φτάνει να πάρετε τη σωστή απόφαση – να επιλέξετε το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας!

Milena Domanova,

Διευθύντρια, Global Compliance Europe, Deloitte Global Tax Centre (Ευρώπη)
Διοίκηση Επιχειρήσεων, Tάξη του 2008 MBA – κατεύθυνση Χρηματοοικονομικά, Tάξη του 2012