Από την Κύπρο στη Νέα Υόρκη

Είμαι πραγματικά ευχαριστημένη με την απόφασή μου να ολοκληρώσω τόσο τις προπτυχιακές όσο και τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Οι γνώσεις και οι εμπειρίες που απέκτησα ως φοιτήτρια στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σίγουρα με διαμόρφωσαν ως άτομο αλλά και ως επαγγελματία.

Το πτυχίο μου στην Αγγλική Γλώσσα και Λογοτεχνία ήταν ένα καταπληκτικό ταξίδι που μου έδωσε πολλές δεξιότητες, βαθειά εκτίμηση για τη λογοτεχνία, και με ενέπνευσε να συνεχίσω να μαθαίνω και να κυνηγάω τα όνειρα μου. Επιπλέον, είμαι ιδιαίτερα ευγνώμων στο UNIC επειδή μου έδωσε την ευκαιρία να αναλάβω ρόλο Βοηθού Φοιτητών στο Γραφείο Erasmus του Πανεπιστημίου. Η θέση αυτή μου επέτρεψε να γνωρίσω ένα επαγγελματικό εργασιακό περιβάλλον και να αποκτήσω βαθύτερη κατανόηση της σπουδαιότητας των προγραμμάτων ανταλλαγής φοιτητών της Ευρωπαϊκής Ένωσης. Η επαγγελματική μου εμπειρία στο γραφείο Erasmus διαδραμάτισε επίσης αποφασιστικό ρόλο στην απόφασή μου να παρακολουθήσω μεταπτυχιακές σπουδές στις Διεθνείς Σχέσεις και τις Ευρωπαϊκές Σπουδές.

Χάρη στη γεωγραφική της θέση και την πλούσια ιστορία της, η Κύπρος αποτελεί ιδανικό μέρος για σπουδές στις Διεθνείς Σχέσεις. Το μεταπτυχιακό πρόγραμμα έχει πολλά να προσφέρει, δίνοντας σε φοιτητές σαν και εμένα την ευκαιρία να σπουδάσουν με αναγνωρισμένους καθηγητές, να συζητήσουν πολιτικές πραγματικότητες σε πολιτιστικά ποικιλόμορφες τάξεις, και να ανακαλύψουν πολλά για την περιοχή μας και τον κόσμο. Οι σπουδές στο UNIC μου έδωσαν μεγάλο πλεονέκτημα στη σημερινή μου θέση στη Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Κύπρου στα Ηνωμένα Έθνη, όπου μπορώ να εφαρμόσω ό, τι έμαθα κατά τη διάρκεια των σπουδών μου.

Είμαι περήφανη που είμαι απόφοιτη του UNIC και ιδιαίτερα ευγνώμων στους καθηγητές μου και σε όλο το προσωπικό του πανεπιστημίου για τη συνεχή υποστήριξη και καθοδήγηση, καθώς και για το ρόλο τους ως αναμφισβήτητη πηγή έμπνευσης στη ζωή μου.

Ραφαέλλα Γεωργίου

Μόνιμη Αντιπροσωπεία της Κύπρου στα Ηνωμένα Έθνη