«Οιστός», Τεύχος 5

Τελικός αναστοχασμός για το μάθημα της Παιδικής Λογοτεχνίας

Αναστοχαστικό ημερολόγιο από τη φοιτήτρια Δημοτικής Εκπαίδευσης Ραφαέλλα Γιαννακού

Στο μάθημα της Παιδικής Λογοτεχνίας μας δόθηκε η ευκαιρία να ετοιμάσουμε μια ομαδική παράσταση για το πολυτροπικό κείμενο «Dans sa bulle», το οποίο με έφερε αντιμέτωπη με την πραγματική αλήθεια που επικρατεί στον κόσμο γύρω μας. Μέσα από αυτή την εργασία, κατανόησα βαθύτερα τα θέματα της περιθωριοποίησης, του διαφορετικού και του εκφοβισμού που επικρατούν στα σχολεία και στη ζωή μας γενικότερα. Όλες αυτές τις συνθήκες θα κληθούμε να τις αντιμετωπίσουμε ως μελλοντικοί εκπαιδευτικοί, και ως εκ τούτου ο ρόλος μας στη συμπερίληψη όλων των μαθητών θα είναι πολύ μεγάλος. Επίσης, η ομαδική αυτή εργασία, με δίδαξε σημαντικά πράγματα που θα ήθελα να τα εντάξω στην καθημερινή μου ζωή, όπως είναι η συνεργασία, η αλληλεγγύη και η ενσυναίσθηση. Είναι αξίες που σίγουρα μας χρειάζονται στην καθημερινότητά μας, καθώς τα τελευταία χρόνια η χώρα μας έγινε μια πολυπολιτισμική κοινωνία.

Επιπρόσθετα, στο πλαίσιο του μαθήματος της Παιδικής Λογοτεχνίας απόλαυσα τις επισκέψεις που είχαμε από γνωστούς λογοτέχνες, όπως ο συγγραφέας κ. Μάνος Κοντολέων, ο οποίος μας μίλησε για τα έργα του. Επίσης, προσκεκλημένη στο μάθημα ήταν και η εκπαιδευτικός του Περιφερειακού Σχολείου Ταμασσού, κ. Νατάσα Σωτηριάδου, η οποία μας μίλησε για το πώς διδάσκονται τα λογοτεχνικά κείμενα στο δημοτικό σχολείο. Μας παρουσίασε εργασίες των μαθητών της, που μας εντυπωσίασαν για τη φαντασία και την επιμέλειά τους.

Τέλος, αυτό που θα μου μείνει αξέχαστο από το μάθημα της Παιδικής Λογοτεχνίας είναι η επίσκεψη που κάναμε όλο το ακροατήριο του μαθήματος στο σχολείο της Ταμασσού και συγκεκριμένα στην τάξη της κυρίας Σωτηριάδου. Παρακολουθήσαμε ένα μάθημα Λογοτεχνίας, το οποίο μας βοήθησε να δούμε στην πράξη πώς διερευνώνται τα λογοτεχνικά κείμενα. Εντυπωσιάστηκα και συγκινήθηκα από αυτό το μάθημα. Η εμπλοκή όλων των μαθητών ανεξάρτητα από το μαθησιακό τους επίπεδο, η ζωντανή επικοινωνία δασκάλας – μαθητών και η χαρούμενη ατμόσφαιρα της τάξης με έκαναν να νιώσω μεγάλη έκπληξη και χαρά. Τέλος, η κοινή δραστηριότητα που είχαμε εμείς οι φοιτητές με τους μαθητές της τάξης με έκανε να αντιληφθώ τη σχολική ζωή μέσα από μια καινούρια σκοπιά, σίγουρα πιο όμορφη, που θα ήθελα να τη ζήσω!

Published On: 16 Σεπτεμβρίου, 2023|Categories: Blog, OISTOS|
Αναστοχαστικό ημερολόγιο από τη φοιτήτρια Δημοτικής Εκπαίδευσης Λουκία Ρούσσου
Αναστοχαστικό ημερολόγιο από τη φοιτήτρια Προδημοτικής Εκπαίδευσης Θεοδώρα Ονησιφόρου

Εγγραφή στο Ενημερωτικό Δελτίο «Οιστός»

ΔΕΙΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

Ομιλία Καθηγήτριας Άρτεμις Σπύρου, Michigan State University, στην τελετή αποφοίτησης της Σχολής Επιστημών Αγωγής 2023

H Καθηγήτρια Πυρηνικής Φυσικής στο Michigan State University, Άρτεμη Σπύρου μίλησε στους/στις αποφοίτους μας για το πάθος, τη δημιουργικότητα, την ευφυΐα, την ανθεκτικότητα στις δυσκολίες και την εύρεση λύσεων∙ κοινά στοιχεία που χαρακτηρίζουν έναν αποτελεσματικό ερευνητή και έναν μελλοντικό εκπαιδευτικό.

Αριστεύσαντες απόφοιτοι του Τμήματος Παιδαγωγικών Σπουδών για το ακαδημαϊκό έτος 2022-2023

Οι απόφοιτοι μοιράζονται τις εμπειρίες και τα εφόδια που απέκτησαν κατά τη διάρκεια των σπουδών τους, εκφράζοντας την ευγνωμοσύνη και την περηφάνια τους για το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Βραβείο κοινωνικής προσφοράς

Το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών και η Σύγκλητος του Πανεπιστημίου Λευκωσίας έχουν κρίνει τη Βασιλεία Γεωργίου, απόφοιτο του Προγράμματος Δημοτικής Εκπαίδευσης και την Αναστασία Γεώργα, απόφοιτο του μεταπτυχιακού προγράμματος της Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης, άξιες να λάβουν το βραβείο κοινωνικής προσφοράς για το ήθος που επέδειξαν κατά τη διάρκεια των σπουδών, τον παιδιόθεν ζήλο τους για ανιδιοτελή πνευματική, ψυχολογική και έμπρακτη προσφορά στον συνάνθρωπό τους.