Ανακοίνωση Πανεπιστημίου Λευκωσίας για τον θάνατο του Δρ. Φίλιππου Τσιμπόγλου, Γενικού Διευθυντή της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας εκφράζει τη βαθιά του θλίψη για την αιφνίδια απώλεια του Δρ. Φίλιππου Τσιμπόγλου, Γενικού Διευθυντή της Εθνικής Βιβλιοθήκης της Ελλάδας, τέως Διευθυντή της Βιβλιοθήκης του Πανεπιστημίου Κύπρου και «πρόδρομο» της σύστασης και οργάνωσης του πλαισίου λειτουργίας της σημερινής Κοινοπραξίας Κυπριακών Βιβλιοθηκών (ΚΚυΒ), της οποίας το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας αποτελεί ιδρυτικό μέλος.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και η Βιβλιοθήκη του διατηρούσαν στενή συνεργασία με τον εκλιπόντα κατά την περίοδο που εκτελούσε καθήκοντα Διευθυντή της Βιβλιοθήκης Πανεπιστημίου Κύπρου (1999-2014) για την αναβάθμιση της λειτουργίας και υπηρεσιών των Βιβλιοθηκών. Η συνεργασία αυτή συνεχίστηκε και με την επιστροφή του στην Ελλάδα όπου ανέλαβε τη διεύθυνση της Εθνικής Βιβλιοθήκης σε μια εξαιρετικά κρίσιμη και σημαντική περίοδο της μετεγκατάστασής της στο υπερσύγχρονο Κέντρου Πολιτισμού Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος (ΚΠΙΣΝ). Πρόσφατα, το Νοέμβριο του 2022, ο Δρ. Φίλιππος Τσιμπόγλου ήταν κύριος ομιλητής στο συνέδριο που διοργανώθηκε στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας από την Κυπριακή Ένωση Βιβλιοθηκονόμων & Επιστημόνων Πληροφόρησης (ΚΕΒΕΠ) και τη Βιβλιοθήκη Πανεπιστημίου Λευκωσίας για τις «νέες τάσεις στο χώρο των βιβλιοθηκών», δίνοντας την ευκαιρία τόσο στη διεύθυνση και το προσωπικό του Πανεπιστημίου και της Βιβλιοθήκης, όσο και σε επαγγελματίες του κλάδου από όλη τη χώρα που παραβρέθηκαν για διαβούλευση και προγραμματισμό μελλοντικών δράσεων και συνεργασιών με σκοπό την περαιτέρω αναβάθμιση των υπηρεσιών τους.

Το πέρασμα του Δρ. Τσιμπόγλου από την Κύπρο κυριολεκτικά μεταμόρφωσε τις βιβλιοθήκες της χώρας και έδωσε μια άλλη διάσταση στον τρόπο λειτουργίας τους. Οραματιστής, πρωτοπόρος και άνθρωπος των συνεργασιών και πολλαπλών συνεργειών στον χώρο των Βιβλιοθηκών στην Κύπρο, την Ελλάδα και ευρύτερα, αποτέλεσε φάρο γνώσης κα θα συνεχίσει να αποτελεί πρότυπο για όσους συνεργάστηκαν μαζί του.

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και το προσωπικό του εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη του και τα ειλικρινή του συλλυπητήρια στην οικογένεια και τους οικείους του.