Στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας η Πρέσβειρα της Γαλλίας

Συνάντηση με τον Πρύτανη του Πανεπιστημίου κ. Φ Πουγιούτα

Την εξοχότατη Πρέσβειρα της Γαλλίας κυρία Salina Grenet-Catalano υποδέχθηκε την Τρίτη 8 Φεβρουαρίου 2022, ο Πρύτανης του Πανεπιστημίου Λευκωσίας Καθηγητής Φίλιππος Πουγιούτας, στο πλαίσιο επίσημης συνάντησης κατά την οποία συζητήθηκαν, μεταξύ άλλων, θέματα Ανώτερης Εκπαίδευσης και συνεργασίας μεταξύ Κυπριακών και Γαλλικών πανεπιστημίων. Στη συνάντηση παρευρέθηκαν, επίσης, ο Αντιπρύτανης Ακαδημαϊκών Υποθέσεων Καθηγητής Παναγιώτης Αγγελίδης, ο Αντιπρύτανης Έρευνας και Προσωπικού Καθηγητής Δημήτρης Βρόντης και ο Σύμβουλος Συνεργασίας και Πολιτιστικής Δράσης της Γαλλικής Πρεσβείας κύριος Emmanuel Mouriez.

O Πρύτανης Πουγιούτας παρουσίασε στην κα Πρέσβειρα στοιχεία σε σχέση με τον αριθμό των Γάλλων φοιτητών και φοιτητριών που φοιτούν στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας, τα προγράμματα στα οποία είναι εγγεγραμμένοι και τα μαθήματα Γαλλικής γλώσσας που προσφέρονται, καθώς επίσης και στοιχεία σε σχέση με τις συνεργασίες Erasmus με Γαλλικά πανεπιστήμια και τη σχετική εισερχόμενη και εξερχόμενη κινητικότητα. Η κα Πρέσβειρα αναφέρθηκε στο Γαλλικό σύστημα Ανώτερης Εκπαίδευσης και ειδικά στην προσφορά αγγλόφωνων προγραμμάτων σπουδών από Γαλλικά Πανεπιστήμια.

Εστιάζοντας στην ποιότητα της προσφερόμενης από το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας εκπαίδευσης, ο Πρύτανης Πουγιούτας ανέδειξε τις διακρίσεις του Πανεπιστημίου στις διεθνείς κατατάξεις πανεπιστημίων και ιδιαίτερα στην επιτυχία του Πανεπιστημίου Λευκωσίας να καταταχθεί ανάμεσά στα καλύτερα 601-800 πανεπιστήμια του κόσμου, σύμφωνα με τη διεθνή κατάταξη Times Higher Εducation World University Rankings 2022.

Αναφερόμενος στη διεθνοποίηση και στη στρατηγική της Ευρωπαϊκής Ένωσης για την Ανώτερη Εκπαίδευση, ο Καθηγητής Πουγιούτας αναφέρθηκε στην εμπνευσμένη ομιλία του Πρόεδρου της Γαλλίας Emmanuel Macron στις 29 Σεπτεμβρίου 2017 στο Πανεπιστήμιο της Σορβόννης, στην οποία ανέπτυξε το όραμά του για δημιουργία κοινοπραξιών Ευρωπαϊκών Πανεπιστημίων, εισήγηση την οποία υιοθέτησε η Ευρωπαϊκή Επιτροπή, χρηματοδοτώντας 41 τέτοιες κοινοπραξίες το 2019 και 2020. Ο Πρύτανης ενημέρωσε την κα Πρέσβειρα για την ένταξη του Πανεπιστημίου Λευκωσίας στη νεοσύστατη κοινοπραξία NEOLAiA, στην οποία συμμετέχουν και άλλα οχτώ κορυφαία πανεπιστήμια της Ευρώπης, μεταξύ των οποίων και το Πανεπιστήμιο Tours της Γαλλίας.

Τέλος, ο Πρύτανης Πουγιούτας ευχαρίστησε την κα Πρέσβειρα για την αποδοχή της πρόσκλησής του για συνάντηση, τονίζοντας ότι το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας παραμένει πάντοτε στη διάθεση της Πρεσβείας σε σχέση με οποιαδήποτε βοήθεια και στήριξη δύναται να προσφέρει προς αυτή και προς τους/τις φοιτητές και φοιτήτριες από τη Γαλλία.