Κυκλοφόρησε η έκδοση του λευκώματος «Η μετέωρη θλίψη της ιστορίας» του Λεύκιου Ζαφειρίου, από το Γραφείο Τύπου και Πληροφοριών, σε συνεργασία με την Έδρα UNESCO του Πανεπιστημίου Λευκωσίας και το Τμήμα Παιδαγωγικών Σπουδών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας.

Το λεύκωμα αυτό αποτελεί ένα οδοιπορικό στην κατεχόμενη Κύπρο, αλλά και ένα οδοιπορικό που ενώνει τον χρόνο με τον τόπο και τους ανθρώπους. Ο Ζαφειρίου με τις φωτογραφίες του απεικονίζει τα κατεχόμενα χωριά μας, την τραγική καθημερινότητα ανθρώπων, μιας μικρής κοινωνίας που φέρνει στον κόσμο νέες ζωές και αποχαιρετά άλλες, ανθρώπων που κάνουν την καρδιά τους πέτρα και ζουν σε μια περιοχή που κάποτε ήταν ελεύθερη και ειρηνική, αλλά όχι πια. Η έκδοση, αποτελεί ένα πολύτιμο κομμάτι της ιστορίας του κυπριακού λαού μέσα από τα μάτια και τις σκέψεις του Λεύκιου Ζαφειρίου.

Το λεύκωμα, είναι διαθέσιμο και σε ψηφιακή μορφή, με στόχο να είναι εύκολα προσβάσιμο.