Loading Events

Το Ιατρικό Κέντρο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας (ΠΛ) στην Ορμήδεια, με τη στήριξη του Κοινοτικού Συμβουλίου Ορμήδειας, διοργανώνει σειρά διαλέξεων για θέματα Υγείας. Οι διαλέξεις θα πραγματοποιούνται στο Α’ Δημοτικό Σχολείο Ορμήδειας, στην Αίθουσα «Παναγιώτη Θεοφίλου». Η πρώτη διάλεξη είναι προγραμματισμένη για την Παρασκευή, 3 Νοεμβρίου 2023, στις 18:30.

Ομιλητής της διάλεξης με θέμα «Σχέση Διατροφής με Πρόκληση και Πρόληψη Καρκίνου» θα είναι ο Δρ. Λοϊζος Γ. Λοϊζου, Καθηγητής Παιδογκολογίας/Παιδοαιματολογίας στην Ιατρική Σχολή του ΠΛ.

Ο  Δρ. Λοΐζου είναι ιδρυτής και τέως Διευθυντής της Παιδογκολογικής και Παιδοαιματολογικής Κλινικής του Μακάριου Νοσοκομείου στη Λευκωσία . Απέκτησε πτυχίο Ιατρικής από το Πανεπιστήμιο των Βρυξελλών, μεταπτυχιακό δίπλωμα στην Προληπτική Παιδιατρική από το Πανεπιστήμιο του Στρασβούργου, δίπλωμα ειδικότητας στην Παιδιατρική και πιστοποιητικά εκπαίδευσης στην Παιδιατρική Ογκολογία/Αιματολογία/Ανοσολογία και στον Μυελό των Οστών, από  το Πανεπιστήμιο Νανσύ της Γαλλίας.  Ανάμεσα στις δεκάδες διακρίσεις που έχει λάβει, σε αναγνώριση της διαχρονικής του προσφοράς για την καταπολέμηση του καρκίνου στα παιδιά και στους έφηβους, συμπεριλαμβάνονται ο τίτλος του Ιππότη στο Εθνικό Τάγμα της Αξίας της Γαλλίας, που του απονεμήθηκε από τη Γαλλική κυβέρνηση, και η συμπερίληψη του στους 100 κορυφαίους Παιδογκολόγους/Παιδοαιματολόγους παγκοσμίως από τον οργανισμό Oncodaily που εδρεύει στις ΗΠΑ.

Τον Δρ. Λοΐζου θα προλογίσει ο Δρ. Σωτήρης Δημοσθένους, Προσωπικός Ιατρός στο Ιατρικό Κέντρο του ΠΛ στην Ορμήδεια και Επίκουρος Καθηγητής Οικογενειακής Ιατρικής στην Ιατρική Σχολή του ΠΛ. Την εκδήλωση θα χαιρετίσει ο Πρόεδρος του Κοινοτικού Συμβουλίου Ορμήδειας, Κος Χριστόφορος Κασιουρής.

Πληροφορίες: +357 24 368 900