Vaccination for seasonal influenza / Εμβολιασμός για την εποχική γρίπη

26 September 2022

ENGLISH

INSTRUCTIONS FOR THE SEASONAL INFLUENZA VACCINE ADMINISTRATION

GHS beneficiaries who fall under the following high-risk groups, as defined by the Ministry of Health, are entitled to receive the flu vaccine:

(Please note that (a) based on instructions by the Ministry of Health and according to current data, there must be a period of 14 days between receiving a dose of a seasonal influenza vaccine and receiving a dose of COVID-19 vaccine, (b) people who do not belong in high-risk groups will be able, if they wish, to be vaccinated against seasonal influenza in private pharmacies and doctors at their own expense.)

HIGH RISK GROUPS

1. People aged 65 and over
  2. Children between 6 months to 15 years old
  3. People over 15 years of age who present one and/or more of the following aggravating factors:
    • Asthma or other chronic lung diseases
    • Chronic cardiovascular disease
    • Immunosuppression (hereditary or acquired)
    • Transplantation of organs
    • Sickle cell anemia or other hemoglobinopathies
    • Diabetes mellitus or other chronic metabolic disease
    • People with a body mass index (BMI) > 40kg/m2
    • Chronic kidney or liver disease
    • Neurological or neuromuscular diseases
  4. Pregnant women regardless of gestational age, women who are postpartum, women who are breastfeeding
  5. Children and adolescents who need long-term treatment with aspirin like Kawasaki disease, rheumatoid arthritis and other, for the potential risk of developing Reye’s syndrome after influenza.

In addition and for public health reasons, the following categories of people must be vaccinated:

1. People who are in close contact with children under the age of 6 months or care for people who belong to high-risk groups above
  2. Employees in healthcare facilities (medical and nursing staff) including in accommodation centers for refugees/migrants.
  3. Veterinarians as well as professionals in the field of animal production and especially:
    • Poultry farmers
    • Pig farmers
    • Breeders
    • Slaughterhouse employees and,
    • In general, people who come into regular contact with poultry

Administration of the vaccine is expected to begin in early October 2022.

26 Σεπτεμβρίου 2022

ΕΛΛΗΝΙΚΑ

ΟΔΗΓΙΕΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΧΟΡΗΓΗΣΗ ΤΟΥ ΕΜΒΟΛΙΟΥ ΕΝΑΝΤΙΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΙΚΗ ΓΡΙΠΗ

Το εμβόλιο της εποχικής γρίπης προσφέρεται στους  δικαιούχους  του ΓεΣΥ που εμπίπτουν στις ακόλουθες ομάδες υψηλού κινδύνου, όπως καθορίστηκαν από το Υπουργείο Υγείας:

(Παρακαλώ σημειώστε ότι (α) Βάσει των σχετικών οδηγιών του Υπουργείου Υγείας και σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα, μεταξύ της λήψης δόσης εμβολίου ενάντια στην εποχική γρίπη και της λήψης δόσης εμβολίου ενάντια στην COVID-19, πρέπει να υπάρχει διάστημα 14 ημερών, (β) Άτομα τα οποία δεν ανήκουν στις ομάδες υψηλού κινδύνου θα μπορούν, αν το επιθυμούν, να εμβολιαστούν ενάντια στην εποχική γρίπη σε ιδιωτικά φαρμακεία και ιατρούς, έπειτα από εξασφάλιση του εμβολίου από την ιδιωτική αγορά με ιδία έξοδα.)

ΟΜΑΔΕΣ ΥΨΗΛΟΥ ΚΙΝΔΥΝΟΥ

1. Άτομα ηλικίας 65 χρονών και άνω
  2. Παιδιά άνω των 6 μηνών μέχρι 15 ετών συμπεριλαμβανομένων
  3. Άτομα άνω των 15 ετών που παρουσιάζουν ένα ή/και περισσότερους από τους πιο κάτω επιβαρυντικούς παράγοντες:
    • Άσθμα ή άλλες χρόνιες πνευμονοπάθειες
    • Καρδιακή νόσος με σοβαρές αιμοδυναμικές διαταραχές
    • Ανοσοκαταστολή (κληρονομική ή επίκτητη εξαιτίας νοσήματος ή ανοσοκατασταλτι-κής/ ανοσοτροποποιητικής θεραπείας)
    • Μεταμόσχευση οργάνων
    • Δρεπανοκυτταρική νόσος (και άλλες σοβαρές αιμοσφαιρινοπάθειες)
    • Σακχαρώδη διαβήτη ή άλλο χρόνιο μεταβολικό νόσημα
    • Νοσογόνος Παχυσαρκία (μεταβολικό σύνδρομο) με δείκτη Μάζας Σώματος (ΒΜΙ)>40 kg/m2
    • Χρόνια νεφροπάθεια και ηπατοπάθεια