Loading Events

Διαφορετικότητα και διαφοροποίηση στο σχολικό περιβάλλον: Προκλήσεις και καινοτόμες προσεγγίσεις

Η άποψη ότι το σχολείο μπορεί να συμπεριλάβει όλους τους μαθητές συνδέεται με τα θεμελιακά ανθρώπινα δικαιώματα, τη δημιουργία κλίματος αμοιβαίας αποδοχής και σεβασμού μέσα στη σχολική κοινότητα. Η διαφοροποιημένη διδασκαλία επιχειρεί να καλλιεργήσει αξίες και να διαμορφώσει μεθοδολογίες, ώστε να ενισχύσει το πνεύμα της μάθησης σε όλους τους μαθητές και να προσαρμόσει την παιδαγωγική πράξη στις ανάγκες και στις ικανότητες όλων των μελών μιας σχολικής κοινότητας. Στηρίζεται στην «υπόσχεση για επιτυχία» κάθε παιδιού αντί στον κίνδυνο για αποτυχία του δίνοντας έμφαση στις δυνατότητες και τις προοπτικές που μπορούν να αναπτυχθούν στο σχολικό περιβάλλον. Στόχος του σεμιναρίου είναι να παρουσιάσει πώς μπορεί να διεκπεραιωθεί πρακτικά με καινοτόμες προσεγγίσεις μάθησης και η σύνδεση της διαφορετικότητας με τη διαφοροποίηση της διδασκαλίας σε διαφορετικές βαθμίδες της εκπαίδευσης.

Το σεμινάριο θα πραγματοποιηθεί στη Χαλκίδα το Σάββατο, 08 Ιουνίου 2019, από τις 10:00 μέχρι τις 14:00 στο Μέγαρο Περιφερειακής Ενότητας στην Εύβοια, και θα είναι ανοικτό για το κοινό.

Η είσοδος στο σεμινάριο θα είναι ελεύθερη και η συμμετοχή θα είναι δωρεάν. Θα δοθούν βεβαιώσεις συμμετοχής.

Παρακαλώ δείτε το πρόγραμμα κάνοντας κλικ εδώ.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε επικοινωνήστε την κ. Έφη Δημητρίου στο τηλέφωνο: 0030 2410549831 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο: [email protected]

Για να εγγραφείτε στο σεμινάριο, κάνετε κλικ εδώ

Share This Story, Choose Your Platform!