Το Συνέδριο «Η Εκπαίδευση Ε2STEAM» φιλοδοξεί να αποτελέσει βήμα ακαδημαϊκού διαλόγου των μελών της επιστημονικής και εκπαιδευτικής κοινότητας της χώρας και της Ευρώπης, όπως και άλλων ενδιαφερόμενων μερών, σύγχρονων επιστημονικών προσεγγίσεων και των πολιτικών στο πεδίο της εκπαίδευσης Ε2STEAM, ώστε μέσα από τις εισηγήσεις εξειδικευμένων και διακεκριμένων επιστημόνων από την Ελλάδα και το εξωτερικό, να προκληθεί ένας γόνιμος διάλογος σχετικά με τις εξελίξεις της εφαρμογής της εκπαιδευτικής προσέγγισης Ε2STEAM στην Ελληνική και την Ευρωπαϊκή Εκπαίδευση.

Η εκπαίδευση Ε2STEAM προτείνει τη διαθεματική προσέγγιση στην εκπαίδευση των γνωστικών πεδίων Περιβαλλοντικής Αγωγής, Επιχειρηματικότητας, Επιστήμες (Science), Τεχνολογία (Technology), Μηχανική (Engineering), τέχνες (Arts) και Μαθηματικά (Mathematics) και περιλαμβάνει μαθησιακές εμπειρίες που ενισχύουν το ενδιαφέρον των μαθητών, τη δημιουργικότητα και την καινοτομία μεταξύ των εκπαιδευομένων, με εφαρμογή σε προβλήματα καθημερινής ζωής.

Το Συνέδριο απευθύνεται σε επιστήμονες, εκπαιδευτικούς και εκπαιδευτές/τριες όλων των βαθμίδων που ασχολούνται ή ενδιαφέρονται να ασχοληθούν με την εκπαίδευση STEAM, ερευνητές/τριες και μεταπτυχιακούς φοιτητές/τριες, στελέχη εκπαίδευσης, παρόχους επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης αλλά και σε οποιοδήποτε άτομο ενδιαφέρεται να ενημερωθεί για τις νεότερες επιστημονικές εξελίξεις, τις εμπειρίες και τα αποτελέσματα εφαρμογής της εκπαιδευτικής προσέγγισης Ε2STEAM. Η συμμετοχή είναι δωρεάν και οι συμμετέχοντες/ουσες θα λάβουν βεβαίωση παρακολούθησης.

Το Συνέδριο θα πραγματοποιηθεί δια ζώσης (στον βαθμό που οι υγειονομικές συνθήκες το επιτρέπουν) στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας.

Το πρόγραμμα του συνεδρίου θα συμπεριλαμβάνει :

• Προσκεκλημένες ομιλίες (Invited Speakers),
  • Παρουσιάσεις επιστημονικών εργασιών (Scientific Papers)
  • Εργαστήρια (Workshops)
  • Αναρτημένες Ανακοινώσεις (Posters)

Θεματικές Ενότητες

• Πρακτικές εκπαίδευσης Ε2STEAM και Μαθησιακά αποτελέσματα– Ε2STEAM Educational practices and learning outcomes.
  • Προκλήσεις και ευκαιρίες που σχετίζονται με την εκπαίδευση Ε2STEAM – Challenges and opportunities related to Ε2STEAM Learning.
  • Η εκπαίδευση Ε2STEAM και ο αντίκτυπος στην κοινωνία – Impact of Ε2STEAM education on society
  • Επαγγελματική Ανάπτυξη Εκπαιδευτικών και Εκπαίδευση Ε2STEAM – Teacher Professional Development and Ε2STEAM Education.
  • Εργαλεία για ανάπτυξη εκπαίδευσης Ε2STEAM στον 21ο αιώνα – Tools for developing Ε2STEAM Learning in the 21st century.

Το Συνέδριο θα διεξαχθεί τέλη Νοεμβρίου, 2022.

Περισσότερες πληροφορίες θα ανακοινωθούν στη συνέχεια.