Θέλεις να μάθεις να δημιουργείς καινοτομίες; Θέλεις να γίνεις επιχειρηματίας, επιστήμονας ή εφευρέτης και να δημιουργήσεις τη δική σου εταιρεία καινοτομίας; Θέλεις να μάθεις για τις αναδυόμενες τεχνολογίες όπως η ρομποτική, η τεχνητή νοημοσύνη, η εικονική πραγματικότητα, το δίκτυο των πραγμάτων; Θέλεις να φτιάξεις το δικό σου αυτόνομο αυτοκίνητο, ένα δικό σου ρομπότ; Θέλεις να μάθεις πόση πληροφορία είναι φυλαγμένη σε μια τρίχα της κεφαλής σου; Τι κοινό έχεις εσύ και ένα αστέρι;

Θέλετε να μάθετε τις απαντήσεις;  Δεν έχετε παρά να συμμετέχετε στο Ε2STEAM Φεστιβάλ Κύπρου, 2022.

Στον 21ο αιώνα, οι επιστημονικές και τεχνολογικές καινοτομίες έχουν γίνει όλο και πιο σημαντικές, καθώς απολαμβάνουμε τα οφέλη τους. Ταυτόχρονα, αντιμετωπίζουμε και τις προκλήσεις της παγκοσμιοποίησής σε μια οικονομία βασισμένη στην γνώση. Για να επιτευχθεί ο στόχος της αναβάθμισης της κοινωνίας που θα στηρίζεται στη γνώση και την  πληροφόρηση, το σχολείο θα πρέπει να διασυνδεθεί με την κοινωνία και την οικονομία και τις γνώσεις τους στο περιβάλλον. Οι μαθητές/ φοιτητές θα πρέπει να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στην Επιχειρηματικότητα, το Περιβάλλον, την Επιστήμη, Τεχνολογία, Μηχανική, Τέχνες και τα Μαθηματικά σε επίπεδα πολύ ψηλότερα από αυτά που θεωρούνταν ικανοποιητικά στο παρελθόν. Οι μαθητές/ φοιτητές ως μελλοντικοί καταναλωτές και πολίτες, θα πρέπει να είναι σε θέση να τοποθετούνται κριτικά στις καθημερινές αυτές προκλήσεις.

To ακρωνύμιο Ε2STEAM[Environment and Entrepreneurship in Science Technology Engineering Arts and Mathematics] σημαίνει την διαθεματικότητα στη διδασκαλία των ακόλουθων γνωστικών αντικειμένων: Επιχειρηματικότητας και Περιβάλλοντος, Επιστήμης, Τεχνολογίας, Μηχανικής, Τέχνων και Μαθηματικά. Οι μαθητές/ φοιτητές σήμερα, πρέπει να μπορούν να αξιολογούν κριτικά τους ισχυρισμούς που διατυπώνονται στο όνομα της επιστήμης και να είναι σε θέση να λαμβάνουν συνειδητές αποφάσεις και επιλογές σχετικά με αυτά και άλλα θέματα που σχετίζονται με την επιστήμη. Η τεχνολογία επεκτείνεται συνεχώς σε κάθε πτυχή της ζωής μας. Η μηχανική ασχολείται με τα σχέδια των δρόμων, γεφυρών, και σπιτιών που θα πρέπει να αντιμετωπίζουν τις προκλήσεις των μεταβαλλόμενων παγκόσμιων καιρικών συνθηκών και να είναι φιλικά προς το περιβάλλον. Τα Μαθηματικά είναι βασική γνώση σε κάθε επάγγελμα, κάθε δραστηριότητα που κάνουμε στη ζωή μας. Εκθέτοντας τους μαθητές / φοιτητές σε ευχάριστες δραστηριότητες που αφορούν τα e2-STEAM [Environment and Entrepreneurship in Science Technology Engineering Arts and Mathematics], την Επιχειρηματικότητα και το Περιβάλλον, την Επιστήμη, τη Τεχνολογία, τη Μηχανική, τις Τέχνες και τα Μαθηματικά, και δίνοντας τους ευκαιρίες για να εξερευνήσουν τις πτυχές που σχετίζονται με αυτό οι μαθητές / φοιτητές, θα αναπτύξουν θετικές στάσεις για αυτά και ίσως μεγαλώνοντας να ακολουθήσουν και μια καριέρα σε ένα πεδίο Ε2STEAM.

Το «Ε2STEAMΦεστιβάλ Κύπρου» ενσωματώνει πολλαπλές ευκαιρίες για να δούμε πως οι έννοιες Ε2STEAM σχετίζονται με τη ζωή. Οι δραστηριότητες Ε2STEAM με τις οποίες θα εμπλακούν οι μαθητές / φοιτητές στο φεστιβάλ, θα τους προσφέρουν ευκαιρίες για ενεργό συμμετοχή και ενεργοποίηση ανώτερων νοητικών λειτουργιών μέσα σε ένα ευχάριστο περιβάλλον παιχνιδιού.

Το  «Ε2STEAM Φεστιβάλ Κύπρου» αφορά στη συμμετοχή όλων αλλά κυρίως φοιτητών, μαθητών, γονιών και εκπαιδευτικών όλων των βαθμίδων εκπαίδευσης. Διοργανώνεται στο πλαίσιο της προσπάθειας των διοργανωτών να εμπνεύσουν τα λαμπρά μυαλά των νέων μας, τους μελλοντικούς μας επιχειρηματίες, επιστήμονες και εφευρέτες… θέλουμε όλοι μικροί και μεγάλοι να επαναπροσδιορίσουν τη σχέση τους με τα Ε2-STEAM και να αντιληφθούν ότι είναι παντού γύρω μας.

Διοργανωτές

Υπό την Αιγίδα