ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

Ανοικτός

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

24/12/2022 2:00 μμ

Μέσα στα πλαίσια της προσπάθειας μας να γνωριστούν οι εκπαιδευτικοί και το κοινό με το γνωστικό αντικείμενο των Ε2STEAM διοργανώνουμε το Διαγωνισμό Καλύτερης Εκπαιδευτικής Δραστηριότητας Ε2-STEAM, 2022.  Στόχος του Διαγωνισμού είναι η γνωριμία και η ενθάρρυνση των εκπαιδευτικών να ενσωματώσουν το περιεχόμενο, τη μεθοδολογία και τις πρακτικές των Ε2-STEAM στη διδασκαλία τους.

Ο διαγωνισμός απευθύνεται σε εκπαιδευτικούς που διδάσκουν το γνωστικό αντικείμενο των Ε2-STEAM σε ιδρύματα τυπικής και άτυπης εκπαίδευσης δημόσιων και ιδιωτικών σχολείων, εκπαιδευτικών κέντρων, σχολών τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης και Πανεπιστημίων.

Οι διαγωνιζόμενοι εκπαιδευτικοί θα πρέπει να υποβάλουν ένα ηλεκτρονικό αρχείο στο οποίο να περιλαμβάνουν:

• Βιογραφικό τους σημείωμα.
  • Παρουσίαση μιας εκπαιδευτικής δραστηριότητας Ε2-STEAM που πραγματοποίησαν και με την οποία επιθυμούν να διαγωνιστούν. Για το διαγωνισμό αυτό θα πρέπει να υποβληθεί και σχετική τεκμηρίωση της εφαρμογής της (βιντεοσκοπημένα αποσπάσματα από τις διάφορες φάσεις της εφαρμογής της -αν είναι δυνατόν, σχέδιο μαθήματος, φύλλα εργασίας, δείγματα εργασιών των μαθητών, δείγματα αξιολογήσεων, περιγραφή των δραστηριοτήτων Ε2-STEAM που πραγματοποίησαν και οποιαδήποτε άλλη πληροφορία ο/η υποψήφιος/ια κρίνει απαραίτητη.)

Παρακαλώ υποβάλετε τα απαιτούμενα στοιχεία για τη συμμετοχή σας εδώ

Θα δοθούν τα ακόλουθα βραβεία:

• Βραβείο Καλύτερης Εκπαιδευτικής Δραστηριότητας Ε2-STEAM, 2022 ανά κατηγορία με βάση τις υποβληθείσες υποψηφιότητες

Η Κριτική Επιτροπή θα συσταθεί μετά την υποβολή των εργασιών ώστε να μπορεί να καλύψει το εύρος της θεματολογίας των υποβληθέντων υποψηφιότητων.

Τα Κριτήρια αξιολόγησης των διαγωνιζομένων εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων από την Κριτική Επιτροπή σε αυτή την κατηγορία είναι:

Η εκπαιδευτική δραστηριότητα καλλιεργεί στους μαθητές

• Γνώση Περιεχομένου και πρακτικών των E2STEAM
  • Εφαρμόζει σύγχρονες Παιδαγωγικές Προσεγγίσεις
  • Λαμβάνει υπόψη το Συναισθηματικό Τομέα της Μάθησης
  • Χαρακτηρίζεται από Δημιουργικότητα και Ευελιξία
  • Εφαρμόζει Συμπεριληπτικές Στρατηγικές
  • Χρησιμοποιεί κατάλληλα Μαθησιακά Υλικά
  • Καλλιεργεί τις δεξιότητες 21ου αιώνα των μαθητών και ειδικά τις Ψηφιακές Δεξιότητες τους
  • Περιλαμβάνει δραστηριότητες για προσδιορισμό της Αποτελεσματικότητας της Εφαρμογής της
  • Περιλαμβάνει δραστηριότητες για Αξιολόγηση Μαθησιακών αποτελεσμάτων/ τεκμηρίωση αποτελεσματικότητας της μάθησης

Προθεσμία υποβολής συμμετοχής είναι η 24η Δεκεμβρίου, 2022 η ώρα 14.00.