ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ

ΠΡΟΘΕΣΜΙΑ ΥΠΟΒΟΛΗΣ

24/12/2022 2:00 μμ

ΓΕΝΙΚΑ

Η εκπαιδευτική δράση Ε2STEAM του ΛΥΚΕΙΟΥ/ TEXNIKHΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΕΧΝΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ  έχει στόχο να βοηθήσει τους νέους να σκεφτούν δημιουργικά, εργαζόμενοι διαθεματικά στα γνωστικά αντικείμενα των Ε2STEAM . Έχει σχεδιαστεί έτσι, ώστε να ανταποκρίνεται στις ανάγκες και ενδιαφέροντα των νέων σε αυτή την ηλικία. Στοχεύει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων 21ου αιώνα αλλά και την εφαρμογή των γνωστικών αντικειμένων των Ε2STEAM στην καθημερινή ζωή, τη βιομηχανία και την αγορά εργασίας. Η ενασχόληση των μαθητών με την εκπαιδευτική δράση Ε2STEAM του Γυμνασίου τους βοηθά:

• Να διερευνήσουν  ένα πρόβλημα που σχετίζεται με την πρόκληση
  • Να προτείνουν δημιουργικές πιθανές λύσεις στο πρόβλημα που παρουσιάζεται στην πρόκληση
  • Να αξιολογήσουν τις προτεινόμενες λύσεις και να επιλέξουν την καλύτερη
  • Να αναπαραστήσουν τις ιδέες τους και τις γνώσεις τους, δημιουργώντας μια ψηφιακή ή και όχι καινοτομία/ προϊόν ή μια επιχειρηματική ιδέα
  • Να παρουσιάσουν
  • Να εξοικειωθούν με τις βασικές έννοιες των Ε2STEAM
  • Να μάθουν κάνοντας (learning by doing)
  • Να επικοινωνήσουν και να συνεργαστούν με συνομηλίκους τους, καθώς επίσης με ενήλικες
  • Να βιώσουν την εφαρμογή των γνωστικών αντικειμένων των Ε2STEAM στην καθημερινή ζωή, τη βιομηχανία και την αγορά εργασίας.

Συμπληρωματικά ως προς τα παραπάνω κριτήρια, η δράση στοχεύει να αποτελέσει ένα εργαλείο για το σύγχρονο Δημοτικό Σχολείο και να βοηθήσει τους εκπαιδευτικούς στο διδακτικό τους έργο.

ΘΕΜΑ

Η ΣΥΜΒΟΛΗ ΤΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ/ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑΣ ΣΤΗΝ ΓΕΩΡΓΙΑ

Οι μαθητές  της χώρας που βρίσκονται σε αυτή τη βαθμίδα καλούνται να σκεφτούν και να κατασκευάσουν ρομπότ-μηχανήματα, μηχανισμούς, εργοστάσια σε μικρογραφία, μέρη εργοστασίων, εξαρτήματα και αυτοματισμούς τα οποία να μπορούν κάτι από τα παρακάτω:

• να παράγουν
  • να επεξεργάζονται
  • να  συσκευάζουν
  • να καθαρίζουν

σύμφωνα με τις διεθνείς προδιαγραφές, γεωργικά προϊόντα ή πρώτες ύλες από αυτά.

Ο διαγωνισμός έχει κυρίως σκοπό να φέρει σε επαφή τους μαθητές με την αγορά εργασίας στον βιομηχανικό χώρο, ώστε να ανακαλύψουν δεξιότητές τους και να επιλέξουν τους κατάλληλους τομείς που τους ενδιαφέρουν στην παραγωγική διαδικασία της τεχνολογίας. Επιπλέον, ο διαγωνισμός φιλοδοξεί να δημιουργηθεί επαφή βιομηχάνων και αγροτών της χώρας με τους μαθητές και τους καθηγητές, για τυχόν συνεργασίες.

Οι ομάδες πρέπει να σκεφτούν τι χρειάζεται η αγορά, δηλαδή ο αγρότης ή ο καταναλωτής (πελάτης). Η ιδέα που θα σκεφθούν και θα κατασκευάσουν θα πρέπει να καλύπτει μια ανάγκη ή να δημιουργεί μια ανάγκη.

Στο πλαίσιο αυτό οι διαγωνιζόμενοι σε αυτή την κατηγορία, μπορούν να δημιουργήσουν μια ψηφιακή ή και όχι καινοτομία/ προϊόν ή επιχειρηματική ιδέα που θα μπορεί να συμβάλει στη λύση του προβλήματος στους παρακάτω τομείς:

• Έλεγχος πεδίου
  • Σπορά
  • Άρδευση
  • Ψεκασμός
  • Έλεγχος ανάπτυξης
  • Συγκομιδή και ποιοτικός έλεγχος

ΔΙΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ ΛΥΚΕΙΟΥ/ TEXNIKHΣ ΚΑΙ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ:  ΥΠΟΒΟΛΗ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ

Για τη συμμετοχή τους στο διαγωνισμό οι μαθητικές ομάδες, θα πρέπει να υποβάλουν:

• Δήλωση συμμετοχής στο Διαγωνισμό
  • Σύντομο βιογραφικό σημείωμα στο οποίο θα παρουσιάζουν τη σχέση τους με τα Ε2STEAM) γραπτώς ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο επιθυμούν
  • Γραπτή Έκθεση Παρουσίασης της ψηφιακής ή και όχι καινοτομίας/ προϊόντος ή μιας επιχειρηματικής ιδέας που θα μπορεί α συμβάλει στη λύση του προβλήματος
  • Συγκατάθεση γονέα ή κηδεμόνα (για κάθε μέλος της ομάδας) στην οποία αναφέρεται ότι:

1.α. Δέχεται να λάβει μέρος ο/η μαθητής/τρια στο Διαγωνισμό, και

1.β. Αποδέχεται να φωτογραφηθεί ή/και να βιντεοσκοπηθεί ο/η μαθητής/τρια για την προβολή του Διαγωνισμού

• Έγγραφη δήλωση μαθητή/τριας (για κάθε μέλος της ομάδας) ότι:

2.α. Τα στοιχεία που περιέχονται στην πρόταση είναι πλήρη, ακριβή και αληθή, και αποτελούν προϊόν δικής τους εργασίας, χωρίς οποιαδήποτε άλλη εξωτερική βοήθεια, και

2.β. Αποδέχεται τη διασταύρωση των στοιχείων που δηλώνονται στο έντυπο υποβολής της πρότασης.

1. Φωτοαντίγραφο μαθητικής ταυτότητας.

Η γλώσσα των παρουσιάσεων μπορεί να είναι η Αγγλική ή η Ελληνική, η γλώσσα ωστόσο της εκδήλωσης θα είναι η Ελληνική.

Παρακαλώ υποβάλετε τα απαιτούμενα σε κάθε κατηγορία στοιχεία για τη συμμετοχή σας εδώ

Κριτική Επιτροπή θα ανακοινωθεί αργότερα

Τα Κριτήρια αξιολόγησης των διαγωνιζομένων από την Κριτική Επιτροπή σε αυτή την κατηγορία είναι:

• Ωριμότητα και βιωσιμότητα έργου
  • Τήρηση Προδιαγραφών
  • Καινοτομία και δημιουργικότητα
  • Εμφάνιση
  • Αποτελεσματικότητα / Λειτουργικότητα Συστημάτων
  • Διαδικασία Μηχανολογικού Σχεδιασμού
  • Συνάφεια με Πρόκληση
  • Οργάνωση και Δομή Γραπτής και Προφορικής Παρουσίασης
  • Περιεχόμενο