Συνάφεια-Σύνδεση με την πραγματική ζωή

Στο παιδαγωγικό μας μοντέλο, ο όρος συνάφεια αναφέρεται σε μαθησιακές εμπειρίες που είτε είναι άμεσα εφαρμόσιμες για τις προσωπικές φιλοδοξίες, τα ενδιαφέροντα ή τις πολιτιστικές εμπειρίες των μαθητών (προσωπική συνάφεια) ή που συνδέονται κατά κάποιο τρόπο με ζητήματα, προβλήματα και περιβάλλοντα του πραγματικού κόσμου. (συνάφεια της ζωής). Το ακαδημαϊκό και διδακτικό προσωπικό μας καθοδηγούνται για τη δημιουργία μαθησιακών περιβαλλόντων που ενισχύουν τη συνάφεια.

Είναι γνωστή η παιδαγωγική και διδακτική αρχή ότι κάποιος μαθαίνει καλύτερα, όταν οι καταστάσεις τις οποίες αντιμετωπίζει του είναι οικείες και έχει θετικά συναισθήματα για αυτές. Στην εκπαιδευτική πρακτική, στα προγράμματα σπουδών μας και στο μαθησιακό υλικό που τα υποστηρίζει δίνεται μεγάλη σημασία ώστε να υπάρχει διασύνδεση με την καθημερινότητα των φοιτητών αλλά και την εφαρμογή των γνώσεων σε πλαίσια της καθημερινής τους ζωής και αναγκών της βιομηχανίας. Αυτό λειτουργεί υποστηρικτικά στη δημιουργία κινήτρων.