Μεταπτυχιακό στην Κλινική Ψυχολογία

στο μεγαλύτερο πανεπιστήμιο της Κύπρου

Κλινική Ψυχολογία (MSc, 3 έτη ή 6 Εξάμηνα)

Διάρκεια Σπουδών (έτη)
3 έτη
Τίτλος Σπουδών
Μεταπτυχιακό Δίπλωμα στην Κλινική Ψυχολογία
Επίπεδο Τίτλου Σπουδών
Μεταπτυχιακό (2ος Κύκλος Σπουδών)
Γλώσσα Διδασκαλίας
Αγγλική
Μέθοδος Φοίτησης
Πλήρης φοίτηση
Ελάχιστες Ευρωπαϊκές Πιστωτικές Μονάδες (ECTS)

Πληροφορίες

Περιγραφή Προγράμματος

Οι βασικοί στόχοι του προγράμματος είναι η εκπαίδευση των φοιτητών στην:

1. Καλύτερη κατανόηση των διαφόρων σχολών σκέψης στην Κλινική Ψυχολογία, ώστε μέσα από την ανάπτυξη της κλινικής τους κρίσης να μπορούν να συνθέτουν και να εφαρμόζουν αποτελεσματικές και κλινικά θεραπευτικές παρεμβάσεις.
  2. Εκμάθηση και ανάπτυξη επιστημονικών γνώσεων και κλινικών δεξιοτήτων, οι οποίες μπορούν να εφαρμοσθούν σε ένα ευρύ φάσμα του πληθυσμού.
  3. Επιλογή, χορήγηση, ερμηνεία και επικοινωνία αποτελεσμάτων, όπως προκύπτουν από τη χρήση κλινικών και ψυχομετρικών εργαλείων.
  4. Επιστημονική προσέγγιση κλινικών θεμάτων, θέτοντας τα κατάλληλα ερωτήματα τα οποία υποβοηθούν στην ανάπτυξη ερευνητικών πρωτοκόλλων.
  5. Επιστημονική και επαγγελματική δεοντολογία,όπως προκύπτει από Κώδικες του Συνδέσμου Ψυχολόγων Κύπρου, του European Federation for Psychologists’ Association (EFPA), του British Psychological Society (BPS), και του American Psychological Association (APΑ)

Προοπτικές Σταδιοδρομίας

Upon successful completion of the program graduates will be able to work as clinical psychologists in different professional settings of the private or public sector.

Potential employment opportunities include:
Non-profit organization, mental health centres, clinics, hospitals, private practice, group practice, rehabilitation centres, psychiatric centres, etc.

Πρόσβαση σε Περαιτέρω Σπουδές

Το πρόγραμμα προσφέρει στους φοιτητές την ευκαιρία να αναπτύξουν ερευνητικές δεξιότητες οι οποίες μπορούν να χρησιμεύσουν και ως προετοιμασία για μετέπειτα σπουδές στον τομέα, σε διδακτορικό επίπεδο.

Η αξιολόγηση του μαθήματος αποτελείται συνήθως από μια τελική εξέταση και συνεχή αξιολόγηση. Η συνεχής αξιολόγηση μπορεί να περιλαμβάνει μεταξύ άλλων, ενδιάμεση εξέταση, μελέτες, και συμμετοχή στην τάξη.

Η βαθμολογία υπολογίζεται βάσει του βάρους της τελικής εξέτασης, της συνεχούς αξιολόγησης και της πραγματικής αριθμητικής βαθμολογίας που λήφθηκε σε αυτές τις δύο αξιολογήσεις. Με βάση την βαθμολογία των μαθημάτων υπολογίζεται ο μέσος βαθμός του εξάμηνου (GPA) ενός φοιτητή καθώς και ο γενικός μέσος όρος (CPA).

Ο φοιτητής πρέπει να συμπληρώσει 180 ECTS καθώς και όλες τις απαιτήσεις του προγράμματος συπεριλαμβανομένων 1000-1500 ωρών κλινικής άσκησης και πρακτικής.

Ο ελάχιστος απαιτούμενος γενικός βαθμός (CPA) είναι 2.0. Παρά το γεγονός ότι με το βαθμό ‘D-‘ το μάθημα θεωρείται ότι ολοκληρώθηκε επιτυχώς, ο απαιτούμενος μέσος όρος είναι το ‘C’ για να επιτευχθεί ο ελάχιστος απαιτούμενος γενικός βαθμός (CPA) 2.0.

By the end of the programme the graduates will be able to:

1. Critically analyze and synthesize information from different schools of thought and theoretical orientations in clinical psychology.
  2. Demonstrate knowledge and skills in the process of developing a therapeutic relationship and carrying out psychotherapy.
  3. Engage in self-reflection and critically assess their strengths and weaknesses and the impact that these have on their clients and on the therapy process.
  4. Conduct themselves with professionalism, demonstrating deep knowledge and understanding of professional standards, and practicing according to professional ethics.
  5. Have an enhanced insight of the wide diversity represented by individuals who differ with respect to culture, gender, ethnicity, race, religion, ages, sexual orientation, nationality, and physical and mental status.
  6. Ask scientific questions relevant to clinical psychology, and have the necessary knowledge to design and conduct research in order to answer these questions.
  7. Acquire training in the selection, application, and interpretation of clinical and psychometric assessment techniques and methods as well as in the understanding and application of the results, following professional standards.
  8. Demonstrate knowledge in the design, use and evaluation of different preventive and therapeutic methods in their work with individuals with a range of psychological difficulties.
  9. Demonstrate flexibility in their role as clinical psychologists according to the needs of the individuals and/or groups they work with.
  10. Become exposed to a wide range of clinical experiences from different theoretical perspectives through participation in supervised clinical training.
Section: A - Major Requirements
Section: B - Major Special Requirements
Min. Credits: 29  Max. Credits: 38
Min. ECTS Credits: 52.5  Max. ECTS Credits: 67.5
Σημ.: Students must complete 1000 hours by completing PSYC-714 Clinical Practicum I and PSYC-715 Clinical Practicum II. PSYC -716 is an elective for an additional 500 hours.
PSYC-696Thesis I7.5

PSYC-715Clinical Practicum II7.5

Semester 7

PSYC-716Clinical Practicum III15
Το πιο πάνω πρόγραμμα ανά εξάμηνο είναι ενδεικτικό. Μερικά από τα μαθήματα είναι επιλογής και μπορούν να αντικατασταθούν με άλλα.

Note: Under construction and subject to verification (Academic Year 2017- 2018)