Σαν στο σπίτι σας

Για τους περισσότερους από εσάς αυτή είναι η πρώτη φορά μακριά από τα σπίτια και τις οικογένειές σας. Μαζί με τον ενθουσιασμού που συνήθως αισθανόμαστε με κάθε περιπέτεια και νέα αρχή, είναι λογικό να νιώθετε και έντονα την αίσθηση της ευθύνης για αυτό που έχετε αναλάβει. Την ανησυχία αυτή, έρχεται να συνοδεύσει και η  νοσταλγία για την πατρίδα και τους ανθρώπους που έχετε αφήσει πίσω. Όλα αυτά είναι απόλυτα φυσιολογικά και κοινά για όλους τους φοιτητές που σπουδάζουν μακριά από το σπίτι τους.

Όλοι εμείς εδώ στο Πανεπιστήμιο της Λευκωσίας, τόσο οι καθηγητές όσο και το υπόλοιπο προσωπικό, κατανοούμε όλες τις δυσκολίες και τις ανησυχίες που αντιμετωπίζουν οι φοιτητές στην προσπάθειά τους να προσαρμοστούν σε έναν νέο τόπο, με άλλο πολιτισμό και έναν διαφορετικό τρόπο ζωής. Γι αυτό και έχουμε λάβει κάποια μέτρα ώστε ότι η μετάβασή σας στο νέο τρόπο ζωής σας να γίνει όσο το δυνατόν πιο ομαλά.