Σχετικά με το Γραφείο Αθλητισμού

Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας είναι ενεργό μέλος της Κυπριακής Ομοσπονδίας Πανεπιστημιακού Αθλητισμού (ΚΟΠΑ) με γυναικείες και ανδρικές ομάδες ποδοσφαίρου, futsal, καλαθόσφαιρας, πετόσφαιρας, επιτραπέζιας αντισφαίρισης, και μαραθώνιου δρόμου.

Το Γραφείο Αθλητισμού παρέχει ενδοπανεπιστημιακές δραστηριότητες, καθώς και ειδικές εκδηλώσεις εκπαιδευτικού και ψυχαγωγικού χαρακτήρα. Αποστολή μας είναι να παρέχουμε τη δυνατότητα σε όλους τους φοιτητές μας να συμμετέχουν σε ανταγωνιστικά αθλήματα, προωθώντας παράλληλα την ανάπτυξη αρχηγικών δεξιοτήτων και ομαδικού πνεύματος, και καλλιεργώντας την ευγενή άμιλλα.
Κάθε σαββατοκύριακο οι σπουδαστές έχουν τη δυνατότητα να συμμετέχουν σε αθλητικά τουρνουά και άλλες εκδηλώσεις, όπως τα ετήσια πρωταθλήματα Futsal, Beach Volley, Μπιλιάρδου, Μπόουλινγκ, Paintball, Τάβλι, αγώνες Σκάκι και Ποδοσφαιράκι, Κρίκετ, Επιτραπέζια Αντισφαίριση και τουρνουά Καλαθόσφαιρας 3-on-3, για να μην μιλήσουμε και για τα πάντοτε συναρπαστικά παιχνίδια ανάμεσα σε φοιτητές και καθηγητές.
Το Γραφείο Αθλητισμού βρίσκεται στο Τμήμα Φοιτητικής Μέριμνας στο κτήριο της Βιβλιοθήκης, και είναι ανοικτό από 08:30 μέχρι 13:00 και από 14:00 έως 18:00. Για τα στοιχεία επικοινωνίας των προπονητών και το πρόγραμμα των καθημερινών προπονήσεων, οι φοιτητές μπορούν να απευθύνονται στο τηλ. 22453125.

Πρόσφατες διακρίσεις των αθλητικών ομάδων του Πανεπιστημίου:

University’s orientation program responsible for the sports activities schedule and the trips and excursions.

CYPRUS UNIVERSITY SPORTS FEDERATION CHAMPIONSHIPS (CUSF)

• Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου (Ανδρών)
  • Πρωτάθλημα Πετόσφαιρας (Ανδρών)
  • Πρωτάθλημα Πετόσφαιρας (Γυναικών)
  • Πρωτάθλημα Καλαθόσφαιρας (Γυναικών)
  • Πρωτάθλημα Futsal (Γυναικών)
  • 2η θέση στο πρωτάθλημα Επιτραπέζιας Αντισφαίρισης (Ανδρών)

Γυμναστήριο

Για εσάς που θέλετε να διατηρήστε σε καλή φυσική κατάσταση, το Γυμναστήριο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας βρίσκεται στο υπόγειο (-2) του κτηρίου Millennium. Το γυμναστήριο είναι ανοιχτό καθημερινά, 10:00 – 20:00, και είναι δωρεάν για όλους τους φοιτητές του Πανεπιστημίου, καθηγητές και προσωπικό. Οι φοιτητές καλούνται να έχουν πάντα μαζί τους την φοιτητική τους ταυτότητα και να εγγραφούν κατά την είσοδό τους στο γυμναστήριο. Οι φοιτητές παρακαλούνται να έχουν πάντοτε μαζί τους τη φοιτητική τους κάρτα, την οποία θα πρέπει να επιδεικνύουν κατά την είσοδό τους στο Γυμναστήριο.
Οι βοηθοί γυνμανστηρίου είναι πάντοτε διαθέσιμοι για όποια βοήθεια στους φοιτητές, ενώ ο προπονητής είναι πρόθυμος να ετοιμάσει πρόγραμμα προπόνησης που να ανταποκρίνεται στις ατομικές ανάγκες του καθενός.