Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

Meet us in Jordan | August 2017

Are you looking to continue your education at a European university, only an hour away from Jordan?

Our representative will visit Amman next week to meet with prospective students and answer their questions and give admissions advice.

Date: 16-17 August 2017
Time: 3:00-8:00 pm, both days
Location: Modern Language Centre
Address: 928007 - 11190 Abdali, next to the police head department, Murtada Az-Zubaydi St.

Students who visit our representative will be able to get information on:

• Degree programs offered

• Admission requirements

• Various types of scholarships

• Accommodation options

• Visa procedure

• Cyprus as a destination for higher education

Please bring along a passport copy and your academic documents to get on-the-spot evaluation for admission. (High school leaving certificate for undergraduate applications; high school leaving certificate and Bachelor Degree for postgraduate applications)

For further information, please contact:

Mr Dogukan Mouezzinler, Regional Recruitment Counsellor for Middle East, International Admissions Office, at mouezzinler.d@unic.ac.cy

Upcoming Events