Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

Meet us in Jordan | August 2017

Are you looking to continue your education at a European university, only an hour away from Jordan?

Our representative will visit Amman next week to meet with prospective students and answer their questions and give admissions advice.

Date: 16-17 August 2017
Time: 3:00-8:00 pm, both days
Location: Modern Language Centre
Address: 928007 - 11190 Abdali, next to the police head department, Murtada Az-Zubaydi St.

Students who visit our representative will be able to get information on:

• Degree programs offered

• Admission requirements

• Various types of scholarships

• Accommodation options

• Visa procedure

• Cyprus as a destination for higher education

Please bring along a passport copy and your academic documents to get on-the-spot evaluation for admission. (High school leaving certificate for undergraduate applications; high school leaving certificate and Bachelor Degree for postgraduate applications)

For further information, please contact:

Mr Dogukan Mouezzinler, Regional Recruitment Counsellor for Middle East, International Admissions Office, at mouezzinler.d@unic.ac.cy

Upcoming Events

• DECENTRALIZED 2017
    2 Νοε 2017 - 8:00am to 3 Νοε 2017 - 5:00pm
    UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017
  • 1o Ευρωπαϊκό Συνέδριο Λογοτεχνίας
    30 Οκτ 2017 - 8:00am to 31 Οκτ 2017 - 2:00pm
    Πραγματοποιείται στη Λεμεσό, πόλη που έζησε και δημιούργησε ο Βασίλης Μιχαηλίδης, το «Πρώτο Ευρωπαϊκό Συνέδριο Λογοτεχνίας», με γενική θεματική:  "Η βρυσομάνα της ανοικτής ποιητικής διαλεκτικής του Βασίλη Μιχαηλίδη" .
  • Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης με τον Ανδρέα Κίρλαππο
    25 Οκτ 2017 -
    11:30am to 1:00pm
    Το Κέντρο Ευρωπαϊκών και Διεθνών Υποθέσεων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας σας προσκαλεί σε Συζήτηση Στρογγυλής Τραπέζης με θέμα "Μεταρρύθμισή της Τοπικής Αυτοδιοίκησης στην Κυπριακή Δημοκρατία: Ο Αντίκτυπος των Βαριδιών του Παρελθόντος", και ομιλητή τον Ανδρέα Κίρλαππο.
  • 40 Years After The Begin-Sadat Agreement – A Historical Assessment And Future Prospects
    23 Οκτ 2017 -
    6:00pm to 7:30pm
    The Cyprus Center for European and International Affairs of the University of Nicosia in cooperation with the Department of Politics and Governance of the University of Nicosia and the Dialogue Chair in Middle Eastern Studies is organizing an event entitled "40 Years After The Begin-Sadat Agreement – A Historical Assessment And Future Prospects".
  • Panel Discussion: "The 2017 German Elections & Rise of Populism"
    23 Οκτ 2017 - 6:00pm
    by the Diplomatic Academy of the University of Nicosia and the Research Institute ‘Promitheas’

Σελίδες