Ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία» | Απρίλης 2022

Η Ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία» και φέτος στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας

Πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Χημικών και τον Σύνδεσμο Φυσιογνωστών Βιολόγων Καθηγητών Κύπρου

Στο πλαίσιο της προσπάθειάς του να παράσχει ευκαιρίες επιμόρφωσης σε μαθητές,  το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας πραγματοποιεί  την ημερίδα «Αγγίζω την Υγεία 2022». Φέτος, η ημερίδα πραγματοποιείται σε συνεργασία με τον Σύνδεσμο Χημικών και τον Σύνδεσμο Φυσιογνωστών Βιολόγων Καθηγητών Κύπρου, και τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού.

Η Ημερίδα θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο, 16 Απριλίου 2022, μεταξύ 09:30 – 13:30, στις εγκαταστάσεις του Πανεπιστημίου και απευθύνεται σε μαθητές της Α’, Β’ και Γ’ Λυκείου. Οι μαθητές θα έχουν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τα επαγγέλματα των Επιστημών Ζωής και Υγείας όπως:

• Φαρμακευτική
  • Βιολογία του Ανθρώπου
  • Διατροφολογία & Διαιτολογία
  • Νοσηλευτική
  • Φυσικοθεραπεία
  • Επιστήμη του Αθλητισμού

Στόχος της ημερίδας είναι να ενθαρρύνει τους νέους να γνωρίσουν τις επιστήμες αυτές καλύτερα και να εξερευνήσουν, μέσω εργαστηριακών ασκήσεων, την πρακτική πλευρά της κάθε επιστήμης. Οι συμμετέχοντες θα έχουν τη δυνατότητα να χρησιμοποιήσουν εξοπλισμό τελευταίας τεχνολογίας υπό την επίβλεψη των καθηγητών του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας. «Η πολυθεματική φύση του Τμήματος προσφέρει το κατάλληλο περιβάλλον για να γνωρίσει ο μελλοντικός φοιτητής τον τομέα της υγείας», αναφέρει ο Πρόεδρος του τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, , Δρ. Κυριάκος Φελέκκης.

Οι ενδιαφερόμενοι θα περάσουν έτσι μια δημιουργική μέρα, και θα έχουν την ευκαιρία να συζητήσουν και να υποβάλουν τα ερωτήματά τους σε καθηγητές του Τμήματος Επιστημών Ζωής και Υγείας για θέματα σπουδών, καθώς και για τις επαγγελματικές προοπτικές στον τομέα της υγείας.

Tα εργαστήρια θα διεξάγονται ταυτόχρονα. Ο/η κάθε μαθητής/ρια θα έχει δικαίωμα συμμετοχής σε ένα (1) εργαστήριο είτε στη Φάση 1 είτε στη Φάση 2. Εάν επιθυμεί θα μπορεί να συμμετάσχει σε δύο (2) εργαστήρια – ένα (1) στη Φάση 1 και ένα (1) στη Φάση 2.

Εάν ο/η μαθητής/ρια επιθυμεί να συμμετάσχει και σε δεύτερο εργαστήριο, το οποίο θα πραγματοποιηθεί σε διαφορετικό κτίριο του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, η μεταφορά του μαθητή/ριας θα πρέπει να διευθετηθεί από τον γονέα/κηδεμόνα του.

Μπορείτε να βρείτε την τοποθεσία διεξαγωγής του κάθε εργαστηρίου στο πρόγραμμα της ημερίδας.

Για πληροφορίες και για να δηλώσετε συμμετοχή, καλέστε στο (+357) 22841674 / 22841712 ή στείλτε email στο [email protected] / [email protected].

*Περιορισμένος αριθμός θέσεων.