Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

DECENTRALIZED 2017

UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017, the first major conference in Europe focused on the business and political implications of blockchain technologies, across several key industries, including shipping/supply chain, financial services, government, accounting/auditing and legal and governance, along with analysis of the long-term implications of blockchain, artificial intelligence and decentralized autonomous organizations.

DECENTRALIZED 2017 brings together some of the world's leading executives and academic experts to discuss the current trends and future developments on blockchain technology. Professionals from key industries across the globe will gather for a 2-day world class summit, to harness the latest innovations and discuss the challenges that lay ahead in this ever growing ecosystem.

Through a series of esteemed keynote speakers, invited talks, panel discussions and industry exhibitors, the current and expected impact of blockchain technologies and applications for key sectors will be highlighted. The change makers themselves will present real world cases and share their knowledge.

You must attend DECENTRALIZED 2017 if you are interested in:

• Meeting Global Blockchain Experts and Influencers: Listen to the latest crypto-currency and blockchain developments from the industry's leading minds and core developers in keynote speeches, panel sessions and in-depth workshops.

• Networking Opportunities: Form new relationships and strengthen existing ones with blockchain providers, investors, sponsors and (why not) competitors.

• Seeing Blockchains in Action: Watch live demonstrations, meet our sponsors and visit the exhibitors' booths.

• "Sharpening the Saw": Take a break from everyday work, network with like-minded professionals and return back with sharpened skills, fresh ideas and new partnerships.

Learn more and Book your spot at https://www.decentralized.com/

Upcoming Events

• Ημερίδα ΑγγίΖΩ την Υγεία 2018
    21 Απρ 2018 -
    9:30am to 2:30pm
    Σε ενδιαφέρουν τα επαγγέλματα υγείας ως μελλοντική εργασία; Ζήσε την εμπειρία στο Πανεπιστήμιο Λευκωσίας!
  • 10 Μαρ 2018 -
    9:30am to 2:30pm
    Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σε συνεργασία με το Σύνδεσμο Καθηγητών Πληροφορικής, διοργανώνει εκπαιδευτική ημερίδα, με τίτλο «Χειραψία με την Τεχνολογία V».
  • Meet us in Russia | March 2018
    1 Μαρ 2018 -
    4:00pm to 6:00pm
    Want to study in Europe? Meet us in Russia at the Begin Edu Fair!
  • Meet us in Georgia | February 2018
    23 Φεβ 2018 - 12:00pm to 24 Φεβ 2018 - 7:00pm
    Want to study in Europe? Meet us in Georgia at the International Education Fair 2018!
  • ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ ΜΠΙΖΑ | Ανοικτή ομιλία και εργαστήριο
    22 Φεβ 2018 - 6:30pm to 24 Φεβ 2018 - 2:00pm
    Τμήμα Σχεδιασμού και Πολυμέσων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, Erasmus+ διοργανώνουν την ανοικτή ομιλία και το εργαστήριο "Πρωτότυπες τεχνικές βιβλιοδεσίας χωρίς κόλλα".
  • Υπεύθυνος Προστασίας Δεδομένων: Εργαλειοθήκη για τον νέο θεσμό σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα
    21 Φεβ 2018 - 6:30pm
    Με αφορμή το νέο βιβλίο του δικηγόρου και Συμπαραστάτη του Πολίτη και της Επιχείρησης στην Περιφέρεια Αττικής Βασίλη Σωτηρόπουλου με τίτλο "Υπεύθυνος Προστασίας Δεδομένων: Εργαλειοθήκη για τον νέο θεσμό σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα", Εκδόσεις Σάκκουλα Α.Ε. προσκαλείστε σε συζήτηση για τις αλλαγές που φέρνουν οι νέοι κανόνες προστασίας δεδομένων από τις 25.5.2018 στην ζωή των πολιτών και στο επιχειρείν.
  • 16η Διάλεξη Σχολής Καταναλωτών Κύπρου: "Πώς μπορούμε να γίνουμε πράσινοι καταναλωτές"
    13 Φεβ 2018 -
    5:30pm to 7:00pm
    Η Σχολή Καταναλωτών του Κυπριακού Συνδέσμου Καταναλωτών σε συνεργασία με το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο Πολιτών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, διοργανώνει διάλεξη με θέμα: "Πώς μπορούμε να γίνουμε πράσινοι καταναλωτές".
  • Meet us in Ukraine | February 2018
    10 Φεβ 2018 - 10:00am to 11 Φεβ 2018 - 5:00pm
    Want to study in Europe? Meet us in Ukraine at the «EDUCATION ABROAD» Fair 2018!
  • Winter Adventure to Troodos 2018!
    10 Φεβ 2018 -
    9:45am to 5:00pm
    The Student Affairs Department and Sports Office are organising a Winter Adventure to Troodos for students.
  • ΜΑΖΙ: Μαθαίνουμε και καταπολεμούμε το Ηλεκτρονικό Έγκλημα 2018
    10 Φεβ 2018 -
    9:30am to 1:00pm
    Το Τμήμα Διοίκησης και Διοικητικής Πληροφοριακών Συστημάτων του Πανεπιστημίου Λευκωσίας διοργανώνει για δεύτερη φορά Πρακτικά Εργαστήρια με Πραγματικά Σενάρια για γονείς και παιδιά, ηλικίας 12-16 ετών, για αντιμετώπιση και καταπολέμηση του ηλεκτρονικού εγκλήματος.
  • UNIC Orientation | Spring 2018 February
    9 Φεβ 2018 - 10:00am to 10 Φεβ 2018 - 10:00am
    New students are welcome to join us to connect with other new students, learn about life as a UNIC student, find out about UNIC Services/Departments, participate in leisure activities, and discover our campus.