Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

DECENTRALIZED 2017

UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017, the first major conference in Europe focused on the business and political implications of blockchain technologies, across several key industries, including shipping/supply chain, financial services, government, accounting/auditing and legal and governance, along with analysis of the long-term implications of blockchain, artificial intelligence and decentralized autonomous organizations.

DECENTRALIZED 2017 brings together some of the world's leading executives and academic experts to discuss the current trends and future developments on blockchain technology. Professionals from key industries across the globe will gather for a 2-day world class summit, to harness the latest innovations and discuss the challenges that lay ahead in this ever growing ecosystem.

Through a series of esteemed keynote speakers, invited talks, panel discussions and industry exhibitors, the current and expected impact of blockchain technologies and applications for key sectors will be highlighted. The change makers themselves will present real world cases and share their knowledge.

You must attend DECENTRALIZED 2017 if you are interested in:

• Meeting Global Blockchain Experts and Influencers: Listen to the latest crypto-currency and blockchain developments from the industry's leading minds and core developers in keynote speeches, panel sessions and in-depth workshops.

• Networking Opportunities: Form new relationships and strengthen existing ones with blockchain providers, investors, sponsors and (why not) competitors.

• Seeing Blockchains in Action: Watch live demonstrations, meet our sponsors and visit the exhibitors' booths.

• "Sharpening the Saw": Take a break from everyday work, network with like-minded professionals and return back with sharpened skills, fresh ideas and new partnerships.

Learn more and Book your spot at https://www.decentralized.com/

Upcoming Events

• Catalyst Lecture and Presentations of Architecture Department | June 2018, Catalyst Lecture and Presentations of Architecture Department | June 2018
    12 Ιουν 2018 - 6:30pm
    The Department of Architecture [ARC], cordially invites you to the Opening of the “End of Year Exhibition ceremony” on Tuesday, 12th June 2018 at 18:30 @ [ARC].
  • Ημέρες Γνωριμίας Πανεπιστημίου Λευκωσίας
    11 Ιουν 2018 - 7:00pm to 13 Ιουν 2018 - 9:00pm
    To Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί σε Ημέρες Γνωριμίας, όπου θα έχετε την ευκαιρία να ενημερωθείτε για τα προγράμματα σπουδών που σας ενδιαφέρουν για το ακαδημαϊκό έτος 2018-2019.
  • 8 Ιουν 2018 - 9:30am to 9 Ιουν 2018 - 6:00pm
    The Joint PhD Program on «Human Rights, Society, and Multi-Level Governance» offered by the University of Padova, University of Zagreb-Faculty of Law, University of Western Sydney, Panteion University of Athens, and the University of Nicosia organises the international conference: "Universality v Particularity: Human Rights and Religions", 8-9th of June, 2018.