Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

DECENTRALIZED 2017

UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017, the first major conference in Europe focused on the business and political implications of blockchain technologies, across several key industries, including shipping/supply chain, financial services, government, accounting/auditing and legal and governance, along with analysis of the long-term implications of blockchain, artificial intelligence and decentralized autonomous organizations.

DECENTRALIZED 2017 brings together some of the world's leading executives and academic experts to discuss the current trends and future developments on blockchain technology. Professionals from key industries across the globe will gather for a 2-day world class summit, to harness the latest innovations and discuss the challenges that lay ahead in this ever growing ecosystem.

Through a series of esteemed keynote speakers, invited talks, panel discussions and industry exhibitors, the current and expected impact of blockchain technologies and applications for key sectors will be highlighted. The change makers themselves will present real world cases and share their knowledge.

You must attend DECENTRALIZED 2017 if you are interested in:

• Meeting Global Blockchain Experts and Influencers: Listen to the latest crypto-currency and blockchain developments from the industry's leading minds and core developers in keynote speeches, panel sessions and in-depth workshops.

• Networking Opportunities: Form new relationships and strengthen existing ones with blockchain providers, investors, sponsors and (why not) competitors.

• Seeing Blockchains in Action: Watch live demonstrations, meet our sponsors and visit the exhibitors' booths.

• "Sharpening the Saw": Take a break from everyday work, network with like-minded professionals and return back with sharpened skills, fresh ideas and new partnerships.

Learn more and Book your spot at https://www.decentralized.com/

Upcoming Events

• DECENTRALIZED 2017
    2 Νοε 2017 - 8:00am to 3 Νοε 2017 - 5:00pm
    UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017
  • UNIC SEPTEMBER 2017
    18 Σεπ 2017 - 8:00am
    Orientation programme designed to introduce new students to the University Environment
  • 28 Αυγ 2017 - 7:00pm to 4 Σεπ 2017 - 10:00pm
    Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί σε Εκδηλώσεις Παρουσίασης του προγράμματος Φαρμακευτικής, καθώς και Ενημέρωσης για τα Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου, στην Ελλάδα.
  • 28 Αυγ 2017 - 7:00pm to 4 Σεπ 2017 - 10:00pm
    Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας σας προσκαλεί σε Εκδηλώσεις Παρουσίασης της Νομικής Σχολής, καθώς και Ενημέρωσης για τα Προγράμματα Σπουδών του Πανεπιστημίου, στην Ελλάδα.
  • Ημέρες Γνωριμίας στην Ελλάδα
    27 Αυγ 2017 - 7:00pm to 11 Σεπ 2017 - 9:00pm
    Το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας διοργανώνει Ημέρες Γνωριμίας με θέμα «Γνωριμία με το Πανεπιστήμιο Λευκωσίας και τη φοιτητική ζωή στην Κύπρο» στην Ελλάδα.