Πότε

Διοργανώνεται από

University of Nicosia

DECENTRALIZED 2017

UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017, the first major conference in Europe focused on the business and political implications of blockchain technologies, across several key industries, including shipping/supply chain, financial services, government, accounting/auditing and legal and governance, along with analysis of the long-term implications of blockchain, artificial intelligence and decentralized autonomous organizations.

DECENTRALIZED 2017 brings together some of the world's leading executives and academic experts to discuss the current trends and future developments on blockchain technology. Professionals from key industries across the globe will gather for a 2-day world class summit, to harness the latest innovations and discuss the challenges that lay ahead in this ever growing ecosystem.

Through a series of esteemed keynote speakers, invited talks, panel discussions and industry exhibitors, the current and expected impact of blockchain technologies and applications for key sectors will be highlighted. The change makers themselves will present real world cases and share their knowledge.

You must attend DECENTRALIZED 2017 if you are interested in:

• Meeting Global Blockchain Experts and Influencers: Listen to the latest crypto-currency and blockchain developments from the industry's leading minds and core developers in keynote speeches, panel sessions and in-depth workshops.

• Networking Opportunities: Form new relationships and strengthen existing ones with blockchain providers, investors, sponsors and (why not) competitors.

• Seeing Blockchains in Action: Watch live demonstrations, meet our sponsors and visit the exhibitors' booths.

• "Sharpening the Saw": Take a break from everyday work, network with like-minded professionals and return back with sharpened skills, fresh ideas and new partnerships.

Learn more and Book your spot at https://www.decentralized.com/

Upcoming Events

• DECENTRALIZED 2017
    2 Νοε 2017 - 8:00am to 3 Νοε 2017 - 5:00pm
    UNIC is organizing DECENTRALIZED 2017 in Limassol, Cyprus on November 2-3 2017
  • Panel Discussion: "The 2017 German Elections & Rise of Populism"
    23 Οκτ 2017 - 6:00pm
    by the Diplomatic Academy of the University of Nicosia and the Research Institute ‘Promitheas’
  • 40 Years After The Begin-Sadat Agreement – A Historical Assessment And Future Prospects
    23 Οκτ 2017 -
    6:00pm to 7:30pm
  • Meet us in Ghana | October 2017
    21 Οκτ 2017 -
    12:00pm to 5:00pm
    Want to study in Europe? Meet us in Ghana at Worldview Fair!
  • Ημερίδα στην Θεσσαλονίκη | Οκτώβριος 2017
    21 Οκτ 2017 -
    9:00am to 2:00pm
    Το Κέντρο Ελληνικής Γλώσσας και η Σχολή Ανθρωπιστικών Σπουδών και Κοινωνικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Λευκωσίας, στο πλαίσιο του Εξ Αποστάσεως Μεταπτυχιακού Προγράμματος "Διδασκαλία της Ελληνικής ως Δεύτερης/Ξένης Γλώσσας", διοργανώνουν Ημερίδα αφιερωμένη στον αείμνηστο γλωσσολόγο - καθηγητή του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης Ευάγγελο Πετρούνια (1934-2016).

Σελίδες